Áčko zakončilo sezónu ziskem Okresního poháru

•

Áčko Rapidu završilo letošní sezónu finálovým zápasem Okresního poháru a o motivaci mělo jednoznačně postaráno. Pro Rapid se totiž jednalo již o třetí finálovou účast, v předchozích dvou finálových kláních však Rapid odešel poražen. A v posledním finálovém utkání, které Rapid nezvládl, prohrál s týmem VITO Proboštov, jehož převážná část hráčů tvoří jádro nynějšího týmu Boca Ústí.

Tento tým je zároveň čerstvým vítězem Krajského přeboru, v jehož kádru jsou hráči se zkušenostmi z prvoligového Svarogu Teplice či bývalý nejlepší střelec 2. nejvyšší fotbalové soutěže Pavel Karlík. Soupeři Rapidu chybělo duo důležitých hráčů Sidor, Formánek, ale ani Rapid nebyl zdaleka kompletní. K utkání nenastoupili z různých, převážně zdravotních či pracovních důvodů Virt, Krok, Chmelan, Chrudimský, Slepčík, Klier, Marek a dlouhodobě zranění Sedláček s Mrázkem. I z důvodu zmíněných absencí, čekal na hráče Rapidu velice těžký zápas, přesto bylo cílem přetavit třetí finálovou účast v zisk trofeje za první místo.

V úvodní pětiminutovce byla aktivnější a více na míči Boca, i z důvodu, že taktika Rapidu byla jasná – kvalitně bránit a tím eliminovat kvalitní individuality soupeře a ze zabezpečené obrany trestat Bocu z brejkových situací. První střelecké pozice si tak vytvořila Boca, ale z branky se jako první radoval Rapid. V 6. minutě se dostal k míči na levé straně útočné poloviny Matěj Čapek, jeho střelu bodlem zastavilo břevno soupeřovi branky, na následný odraz nejrychleji zareagoval Dominik Dvořák a s trochou štěstí otevřel účet zápasu – 1:0 pro Rapid.

Boca však dokázala poměrně rychle odpovědět. V 11. minutě zahrávala rohový kop, následný nástřel na zadní tyč nedokázali hráči Rapidu pohlídat a stav utkání tak byl 1:1. V 16. minutě se ve velké šanci zjevil Dominik Dvořák, ale tentokrát proti soupeřovo brankáři neuspěl. Z následujícího rohového kopu se však Rapid přece jen dočkal – Martin Gajdoš si našel přihrávku z rohového kopu a střelou slabší levou nohou vrátil Rapidu vedení – 2:1. Tato branka hráče Rapidu nakopla a do konce prvního poločasu měli utkání jasně ve své režii. Nejprve Bocu zachránil, po zakončení Petra Tichého, jeden z domácích hráčů na brankové čáře.

V 17. minutě už to ale bylo o dvě branky. Petr Tichý ve spolupráci s Martinem Dlouhým potrestali netaktické počínání jednoho z hráčů soupeře, který se ukličkoval ve svém brankovišti a první jmenovaný tuto chybu potrestal – 3:1 pro Rapid. V 19. minutě už to bylo 4:1 – Matěj Čapek s Petrem Tichým vykombinovali domácí obranu a první jmenovaný zvýšil na 4:1 pro Rapid. Tímto výsledkem také skončil první poločas.

I přes velice nadějný výsledek v 1. poločasu, bylo cílem nepolevit a nedostat soupeře do hry hloupými chybami a obdrženými brankami. Úvod poločasu se nesl v duchu aktivního napadání soupeře, který neměl na co čekat. Přesto se jako první radoval opět Rapid.

Martin Dlouhý zachoval po odraženém míči chladnou hlavu, přihrál před branku Dominikovi Dvořákovi a ten už věděl, jak si s nabídnutou šancí poradit – 5:1. Boca se snažila o zdramatizování utkání, ale i přes pár šancí se jí vstřelit branku nedařilo. Podobně končila i snaha hráčů Rapidu na druhé straně, ale díky slušnému náskoku to nemuselo hráče mrzet. Od 40. minuty tak Boca rozehrála power play, ale tu Rapid dokázal do konce utkání výborně bránit. Z toho také pramenily chyby hráčů Boci – tu první mohl potrestat přes celé hřiště do prázdné branky Martin Macháček, ale svou střelou těsně minul odkrytou branku.

O poznání úspěšnější byl ve 41. minutě Matěj Čapek, který odkrytou branku trefil téměř z vlastního brankoviště a gólem na 6:1 ukončil definitivně naděje soupeře na zisk poháru. Boca se na konci utkání dokázala ještě vzchopit, i díky chybám hráčů Rapidu, a stihla vstřelit dvě slepené branky. Na více než kosmetickou úpravu skóre to však nestačilo a Rapid se tak mohl radovat poprvé ve své historii ze zisku Okresního poháru po výhře 6:3 nad Bocou Ústí nad Labem.

Utkání sledovalo také 154 diváků, mezi nimiž bylo početné zastoupení příznivců Rapidu a za to i celou sezónu jim patří obrovské díky! Soupeři patří gratulace za vítězství v Krajském přeboru a zasloužené 2. místo v Okresním poháru.

Pozápasové ohlasy trenérů:

Vasil Knor (Boca Juniors Ústí nad Labem):„Prohráli jsme zaslouženě, ponaučíme se do příštího roku. Příští rok zvítězíme. Blahopřejeme vítězi.“

Martin Dlouhý (FC Rapid Ústí nad Labem „B“):„Po dvou prohraných finálových utkáních jsme se výrazně připravili na třetí. Zodpovědným výkonem především v prvním poločase, kdy jsme si vytvořili náskok tří branek, jsme ve druhé půli hru dohrávali, přestože jsme polevili. Nic nemění na tom, že výsledek jsme již udrželi. Gratuluji soupeři k vítězství v krajském přeboru Ústeckého kraje.“

Boca Ústí nad Labem – FC Rapid Ústí nad Labem 3:6 (1:4)