Byznys s chudobou může pomoci omezit 15 opatření

Andrej Babiš a Jana Maláčová. Foto: Úřad vlády
  •  

Zákon o sociálním bydlení pravděpodobně nevznikne. Obchod s chudobou pomůže omezit 15 opatření.

Vláda dál bude usilovat o svůj program výstavby bytů a dotace pro obce. Vyplynulo to z vyjádření premiéra Andreje Babiše po dnešním jednání s ministry a zástupci starostů, kterého se zúčastnilo i vedení města Ústí nad Labem, o řešení situace lidí v ghettech.

Zákon o sociálním bydlení mělo nyní připravovat ministerstvo pro místní rozvoj. V minulém volebním období se na návrhu nedokázala shodnout ČSSD a ANO. Například v tom, kdo by měl mít na sociální bydlení nárok. „My si myslíme, že potřebujeme stavět byty. A ten program výstavba, který připravila paní ministryně Dostálová (Klára Dostálová za ANO), to řeší… V minulém období jsme se na tom nedomluvili (na zákoně), toto je nový návrh, který ani nevyžaduje zákon. Nutit obce a dávat jim povinnost, aby stavěly, by určitě neprošlo,“ uvedl Babiš pro ČTK.

Podle premiéra Dostálová ve svém programu pro výstavbu určuje i kategorie lidí, kteří by na nový obecní byt z dotací mohli dosáhnout. Babiš upřesnil, že se to týká asi 65 tisíc osob. Zhruba s takovým počtem počítalo ministerstvo pro místní rozvoj i v minulém volebním období. Ministerstvo práce naopak tehdy zvažovalo pomoc pro výrazně vyšší počet lidí.

Předseda vlády podle ČTK řekl, že pokud se radnice rozhodnou byty stavět, mohou případně až na pětinu bytů dostat od státu stoprocentní dotaci. Sama obec a město si pak určí, koho z potřebných v tomto bydlení ubytuje.

Po samostatném zákoně o sociálním bydlení volají už léta odborníci, některá města i organizace, které se věnují lidem v nouzi.

Například Ústí nad Labem nechce být cílem sociální turtiky díky levným bytům a proto vyhlásilo boj obchodníkům s chudobou tím, že zakáže vyplácet doplatek na bydlení nově příchozím na celém území města. „Povedlo se nám využít zákonné možnosti, jak zabránit přílivu nepřizpůsobivých. Bojujeme proti tomu, aby naše město bylo cílovou lokalitou nepřizpůsobivých občanů,“ řekl před časem náměstek primátorky Jiří Madar. Podle něho je nutné systém takového sociálního byznysu zrušit a nahradit jej systémem novým s pravidly. „Ať už omezením na metr čtvereční, pevnou taxou nebo stanovením na úrovni obvyklých nájmů v nižší kategorii. Zavést kontroly hygienou a stavebním úřadem,“ dodal Madar.

Zvládnout takzvaný obchod s chudobou a zlepšit situaci lidí, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách v předražených ubytovnách či bytech, by mělo pomoci 15 opatření. Patří mezi ně využívání cenových map s obvyklým nájemným, stanovení počtu osob na danou plochu či sloučení dvou dávek na bydlení do jedné. Jednotlivá ministerstva začnou nyní záměry připravovat.

„Hlavním tématem jednání bylo, jak zatočíme s ochodem s chudobou. Rozdělili jsme to na dvě oblasti – jak zatočíme s těmi šmejdy (nepoctivými pronajímateli a provozovateli) a jak pomůžeme lidem v lokalitách. Sesbírali jsme 15 nápadů, co s tím. Jsou to podněty, se kterými budeme dál pracovat,“ uvedla ministryně sociálních věcí Jana Maláčová pro ČTK.

Jednotlivá opatření budou připravovat ministerstva práce, průmyslu, vnitra, místního rozvoje či zdravotnictví ve spolupráci s radnicemi. Mezi 15 kroků patří například stanovení cenových map s obvyklým nájemným v jednotlivých místech. Podle Maláčové by se mělo pronajímání bytů také regulovat, v živnostenském zákoně to má upravit ministerstvo průmyslu. Resort zdravotnictví by měl stanovit hygienické normy, kolik lidí může maximálně žít na určité ploše. Ministerstvo práce by mělo připravit sloučení doplatku a příspěvku na bydlení do jediné dávky. Změnit by se mohla v nařízení i výše paušálů za energie, které se zahrnují do dávek.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*