CENTROPOL ENERGY pomůže azylovému domu Orlická

  •  

Stalo se to skvělou tradicí každoročního programu Ústeckých Vánoc, které společně pořádají magistrát města Ústí nad Labem a místní společnost CENTROPOL ENERGY, a.s., patřící k největším dodavatelům energií v České republice.

Tou báječnou tradicí je charitativní rozměr, který mají ve své genetické informaci zakódované programy připravované Centropolem. Manželé Aleš a Lenka Grafovi společně založili charitativní projekt CENTROPOL – ENERGIE POMÁHÁ, z něhož už byly investovány miliony korun do řady projektů svázaných s Ústím a regionem severních Čech. „Jsme oba s manželem rodáci z Ústí a velcí patrioti. Ve chvíli, kdy se začalo manželovi dařit v podnikání, a začali jsme poznávat svět, tak jsme si řekli, že zkusíme přestat jen kritizovat a zkusíme nabídnout pomoc tomuto krásnému kousku země,“ vypráví zakladatelka projektu Lenka Graf. Právě ona je hlavním tahounem a motorem všeho, co CENTROPOL – ENERGIE POMÁHÁ dělá.

Letos bude podpora cílena na Azylový dům pro matky s dětmi Orlická v Ústí nad Labem. „Tímto domem projde za rok přes padesát převážně maminek s více než osmdesáti dětmi. Tito lidé se ocitají na úplném životním dně a bez pomoci druhých by neměli naději začít znovu. Rozhodli jsme se, že jim pomůžeme dům lépe vybavit a přispět na jejich obdivuhodnou práci,“ vysvětluje Lenka Graf motiv podpory a dodává, že je skvělé, kolik maminek se díky azylovému domu znovu postavilo na vlastní nohy a kolik z nich znovu našlo práci, bydlení a časem i novou rodinu. „V takových chvílích víte, že dávat je mnohem víc než brát,“ doplňuje paní Graf.

Podpora bude směřovat zejména na maminky s nejmenšími dětmi tak, aby se podařilo zabránit jejich sociálnímu vyloučení. Nesmějí se dostat do uzavřeného kruhu, kde jeden problém generuje další. „Maminky nemají práci, tím pádem nemají peníze, bez peněz si nemohou dovolit ani zdánlivé maličkosti, přestanou chodit mezi lidi, děti se ocitnou mimo běžné prostředí ostatních dětí. Nechodí s ostatními do kina, do divadla, nezajdou s nimi na zmrzlinu. Tomu se snažíme zabránit,“ říká ředitelka azylového domu Jarmila Nováková.

Podporu charitativního projektu v minulosti dostaly nejrůznější aktivity spojené se snahou zlepšit podmínky života v Českém středohoří. Peníze šly například na obnovu zaniklé turistické stezky, na opravu drobných místních památek a také na akce podporující vzájemné soužití lidí v jedné obci či městě. „Lidé si často stěžují, že je tady život šedivý, lidé nepřístupní, ale stačí několik zdravě aktivních obyvatel, a najednou je vše jinak,“ říká Lenka Graf a vyjmenovává projekty, které znamenaly zlom ve vztazích lidí, kteří nežili spolu, ale jen vedle sebe. „Podpořili jsme třeba akci malého sdružení z jedné lokality, která dostala sousedy z jejich domů ven na ulici a připravila pro ně program. Od té doby už si sousedi nejsou vzájemně cizí. Atmosféra toho místa se zázračně proměnila,“ vypráví s neskrývaným nadšením Lenka Graf.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*