Hodiny, co stály tisíce hodin

  •  

Výsledek dvaceti let cizelérské práce prezentuje v ústeckém muzeu Ústečan Pavel Pitelka. Tolik času mu trvalo dokončení volné repliky stolových barokních hodin, jejichž obrázek ho kdysi zaujal ve starém kalendáři.
Osmdesátiletý kutil měl k jemné práci, jež vyžadovala obří trpělivost, vždy blízko. Vyučil se v ústeckém podniku ZPA (Závody průmyslové automatizace) jako mechanik měřicích přístrojů, kde pak léta pracoval. Poté zakotvil na protetice, kde vyráběl trupové ortézy pro děti s postižením páteře. Doma po odpolednech a po večerech pomocí lupínkové pilky a zubních frézek formoval mosazné dílce podle vystřiženého obrázku. „Říkal jsem si, že musím ty hodiny vidět na živo, a tak se mi podařilo domluvit návštěvu depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea, kde je mají uloženy. Jsou o trošičku menší, než jsem si myslel,“ doplnil Pavel Pitelka. Měl možnost si hodinářský skvost vyrobený v Augsburgu roku 1736 Johannesem Beitlrockhem detailně změřit a zakreslit.

Když se blížil do finále, zdály se mu hodiny chudé, a tak je okrášlil ještě o bohatě zdobený zvonek, pro nějž si vypůjčil inspiraci u renesančních stojacích hodin z roku 1560, taktéž ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea. S prací byl hotov roku 2001. Volnou repliku skříně historických mosazných hodin osadil moderním hodinovým strojkem, takže jsou i funkční.
Záhy po dokončení této mety si vybral další hodiny, tentokrát podle volné fantazie na motivy gotické architektury. Na nich se už činí osmnáctý rok. „Teď jsem měl dva roky výpadek, byl jsem nemocný, ale rád bych je dokončil ještě letos,“ poznamenal.
Hodiny Pavla Pitelky budou v muzeu k vidění do března letošního roku.

  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*