Hospicovou péči zajistí sestřičky z ACME i u vás doma

  •  

Téma týkající se smrti a umírání je svým způsobem stále tabu. Podle sestřičky Domácí zdravotní péče ACME Michaely Větrovcové se lidé se bojí. Mají strach, jak vše zvládnou a často své nejbližší nechávají umírat jinde, než oni sami chtějí. „Při narození je taky přítomno několik lidí. Navíc, první pohlazení, první polibek, objetí. Proč tohle nemůžou pocítit lidé při umírání? Nikoho to nic nestojí, jen dát ještě lásku, poděkovat za prožitý život s umírajícím. Vnést do toho pokoru a úctu,“ říká Michaela Větrovcová.

V čem spočívá hospicová péče?

Hospicová péče je péče o člověka v jeho posledních dnech, kdy je vynaloženo veškeré úsilí, aby nemocný netrpěl bolestmi, aby mohl být se svými nejbližšími a zároveň byla zachována lidská důstojnost. Pomoc těmto lidem s obavami a se strachem, který je často doprovází nejen ze smrti. Citová opora, zajištění klidného prostředí a snaha o splnění posledních přání a samozřejmě i podpora rodiny.

Jaký je vlastně rozdíl mezi paliativní a hospicovou péčí?

Paliativní péče se poskytuje každému pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou, ke zmírnění příznaků, k utišení bolestí a k prodloužení kvality života. Tato péče není časově omezená a průběh se může na nějakou dobu stabilizovat. Nemocní mají vlastně nárok na veškerou léčbu, která se zaměřuje na symptomy, ale neřeší se již zde nákladné vyšetření či operace.  V hospicové péči se doprovází nemocní v konečné fázi jeho života a je v krátkém časovém horizontu. Tady je zapotřebí multidisciplinární tým skládající se z lékaře, zdravotní sestry, psychologa, sociální pracovnice, duchovní a dobrovolníků.

Jak funguje domácí hospicová péče?

Zajišťujeme komplexní ošetřovatelskou péči. Péče o vstupy, kterými se aplikují například analgetika, péče o permanentní močové katétry, ošetřování ran. Nedílnou součástí naší péče je snaha o zachování lidské důstojnosti, podpůrné rozhovory jak s nemocnými, tak s rodinou. Respektujeme jejich přání a pomáháme tak, aby zvládli tuto těžkou chvíli co možná nejlépe. Spolupracujeme s mobilním hospicem při Masarykově nemocnici.

Pacient tedy tráví poslední chvíle života doma se svými blízkými?

O umírajícího člověka pečuje osoba blízká, manžel, manželka, dcera nebo syn. Jak mobilní tým, tak i naše zdravotní péče pomáháme s péčí o nemocného, kde v rámci možností se staráme o základní životní potřeby. Připravujeme individuální plán péče, monitorujeme a hodnotíme intenzitu a charakter bolesti, aplikujeme analgezii dle ordinace ošetřujícího lékaře. Sledujeme integritu kůže, prevencí dekubitu, kontrolujeme průchodnost dýchacích cest a kvalitu dýchání. Učíme manipulaci s nemocným včetně polohování. Zdravotní stav konzultujeme s týmem mobilního hospice. Učíme rodinné příslušníky poskytovat péči a pomoc umírajícímu v době naší nepřítomnosti.

Jak důležité to podle vás je?

Smrt je přirozená věc, ale lidé se bojí, bojí se ptát, bojí se o tom mluvit, bojí se reakcí.  Doufám, že přijde doba, kdy ten strach pomine, a lidé udělají vše, co bude v jejich silách, aby svým milovaným splnily jejich přání, byt s nimi až do konce a ne někde sami za plentou nemocničního pokoje. Stejně je to i s dětmi. Proč, pokud dětí vyloženě nechtějí, je neberou k umírající babičce nebo dědovi, vždyť je to přirozené. Proč si tímto nevychovat budoucí generaci, která nám splní poslední přání – zemřít doma ve svém, obklopeni rodinou, vidět naposled to, co je dělalo v životě šťastnými?

Jak si o domácí hospicovou péči lze požádat? A hradí ji pojišťovny?

Podmínkou přijetí pacienta do péče je přítomnost blízké osoby u umírajícího. Pacient a jeho blízcí mají možnost se na nás obrátit o pomoc v režimu 24/7. Požádat lze lékaře mobilního hospicu, se kterým se vyplní žádost. Ano, tato péče je plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

ACME Domácí péče s.r.o.

Železničářská 908/24

400 03 Ústí nad Labem

Email: info@acmepece.cz

Tel. 475 216 331


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*