Madar: Peníze na sociální bydlení mohou být i pastí

  •  

Integrovaný regionální operační program začne v roce 2018 rozdělovat dotace na sociální bydlení. Připraveno je 2,5 miliardy korun na nákupy bytů, bytových domů a nebytových prostor pro rekonstrukce sociálního bydlení. Podle náměstka primátorky Jiřího Madara (UFO)  jsou dotace pro město Ústí nad Labem současně sociální pastí.

Peníze můžeme použít kdekoli kromě vyloučených lokalit. Mimo jsou tak Předlice nebo část Krásného Března a Mojžíř. Máme zřizovat sociální bydlení tam, kde jsou domy a byty udržované, sousedské vztahy fungují a ceny nemovitostí neklesají. Na Klíši nebo Severní Terase. Podle mě by tak šlo o přesun problémů z jedné části města na druhý, či dokonce rozmnožení vyloučených lokalit.

Proč by mělo zřízení několika sociálních bytů způsobit proměnu dobré čtvrti v ghetto?     

Naše město milují sociální spekulanti s byty. Obchodníci s chudobou. Víte, jak takový obchod funguje? Někde stačí jeden problémový dům, jeden neudržovaný vchod, aby ceny realit v okolí klesly. A když klesne cena, je nejlepší nakupovat. A když nakoupí, tak pronajmou. A komu? No přece tomu, kde budu mít zaručený příjem. Pro obchodníky s chudobou je ideálním nájemníkem člověk na dávkách hmotné nouze a příplatku za bydlení. A tak se kruh rozšiřuje a vzniká problémová lokalita.

Možná. Ale když nebudete čerpat dotace, sociální bydlení nebude a vyloučené lokality zůstanou.

My o dotace žádat budeme, ale chceme, abychom je mohli použít ve vyloučených lokalitách, obnovit jejich dřívější funkce, chceme, aby byly obyvatelné a bezpečné. V Ústeckém fóru občanů jsme měli a máme tento bod v programu. Teď spolu s odborníky na legislativu a revitalizaci měst připravujeme realizační plán.  Naším cílem je kupovat byty naopak ve vyloučených lokalitách, celé vchody či objekty, a postupně obnovit domy a okolí.

Jak toho chcete dosáhnout? Nehrozí následné vybydlení a utopení vydaných milionů v kanalizaci?

Jde to výběrem a prací s nájemníky, slušnými lidmi v nouzi, kteří chtějí pracovat. Jsme přesvědčeni, že nestačí domy a byty koupit a opravit, musíme zajistit dohled a ochranu, například v osobě domovníka a větším zapojením strážníků. Proto jsme na příští rok i vyčlenili v rámci rozpočtu finance na realizaci těchto nákupů. Potřebujeme ale podporu veřejnosti, abychom vyvinuli tlak na vládu. Nechceme za 70 milionů kupovat pro sociální účely byty v nezdevastovaných čtvrtích, ale použít peníze na dlouhodobě zanedbané a devastované ústecké ulice.

Dotace jsou ale vypsány a jejich parametry dány již k 1. únoru 2018.

A to je opět jeden z mnoha příkladů rozhodnutí vlády bez znalosti konkrétní situace. Nikdo se nás před vypsáním tohoto dotačního titulu neptal na náš názor. My fakt nechceme připustit budování sociálních bytů v lukrativních čtvrtích města, kdy hrozí, díky nevydanému zákonu o sociálním bydlení, opět zneužití dotačního titulu „obchodníky s chudobou“. Sociální bydlení v sociálně vyloučených lokalitách je podle nás správnou cestou, která oživí zdevastované území. K tomu ale potřebujeme jednat s vládou a vysvětlit jí naše specifika města, donutit ji změnit kritéria ve prospěch ochrany majetku občanů a současné podpory sociálně slabších obyvatel za jasných pravidel města.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*