Městům a obcím v Ústeckém kraji chybí noví lidé na VPP

  •  

Starostové v Ústeckém kraji se snaží získat výjimky pro lidi zaměstnané ve veřejně prospěšných pracích. Ti v obcích pomáhají s úklidem nebo třeba sekají trávu. Od ledna to ale mohou dělat jen jeden rok, pak je obce musí podle pravidel úřadu práce alespoň na tři měsíce propustit.

Měli by si sehnat běžné zaměstnání a ti, kteří je nahradí, zase získat pracovní návyky. Jenže městské a obecní úřady nemůžou nové pracovníky sehnat.

„Posílají nám sem lidi, kteří 15, 20 let nepracovali. Ti lidé nemají zájem o práci. Přijdou, jsou tu den, a druhý už nepřijdou nebo jdou marodit. Nebo se začnou vymlouvat, že musí vyzvednout dítě ve škole, školce, a že tak dlouho pracovat nemůžou. Nebo rovnou prohlásí, že za ty peníze dělat nebudou,“ vysvětluje problémy s uchazeči o veřejně prospěšné práce starostka ústeckých Neštěmic Yveta Tomková z uskupení Vaše Ústí.

Právě města a obce mají od nového roku problém. Úřad práce po roce na tři měsíce takové lidi vymění. Původní pracovníci by měli sehnat běžné zaměstnání. Ti noví potom pracovní návyky. V Neštěmicích kvůli tomu pracuje jen zhruba polovina z původně zaměstnané stovky lidí.

„Bohužel po roce musí skončit, minimálně tři měsíce musí být doma, a aby se mohli vrátit, tak musí prokázat, že jsou na úřadu práce neuplatitelní,“ dodává Tomková.

Například v Chlumci na Ústecku zbyla kvůli ročnímu pravidlu jen třetina všech veřejně prospěšných pracovníků. Kvůli tomu se ve městě omezily některé práce.

„V současné době se to týkalo hlavně sekání trávy. Vyřešili jsme to tím, že jsme uspořádali výběrové řízení na firmu, která nám i zároveň odváží odpad,“ říká tamní starosta Roman Zettlizer z uskupení PRO Chlumec.

Město se navíc rozhodlo, že zaměstná osvědčené pracovníky přímo. V takovém případě můžou obce na rok využít příspěvku od úřadu práce.

Úřady práce udělují výjimky pro opakované zaměstnání lidí na VPP zhruba ve třetině případů. Chtějí, aby pracovní návyky dostali i další dlouhodobě nezaměstnaní. Podle starostky Neštěmic by ale měly tzv. VPPáky zaměstnávat přímo obce a města.

Dokážu si dokonce i představit nějaký klíč, kdy na základě počtu obyvatel a procentuálně vyčíslené nezaměstnanosti vypočítáme počet povinně zaměstnávaných veřejně prospěšných pracovníků,“ doplňuje starostka ústeckých Neštěmic Yveta Tomková.

ČRO Sever/G. Hauptvofelová


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*