Muzeum dostalo unikátní bicykl

Foto: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

O další vzácný exemplář se rozrostla muzejní kolekce speciálních závodních bicyklů z produkce ústeckého výrobního družstva Techniasport. V lednu muzejníci našli ve staré kůlně vrak legendárního cyklotrialového speciálu Jiska TC 50 z roku 1988, teď dostali darem model TB 50 z roku 1990 určený pro bikros. Ten sice nezaznamenal tak masivní ohlas u závodníků jako jeho starší sourozenec, za to se ho vyrobilo málo kusů.

Bicykl stál na chalupě po celou dobu ladem. „Když jsem zahlédl v novinách, jak se muzeum chlubí nalezenou zrezivělou Jiskrou, říkal jsem si, vždyť já ji mám taky a hezčí. Dostal jsem ji před třiceti lety coby staré kolo na chalupu od kamaráda Standy Bauera. Koupil ji synovi na blbnutí a ten mu nějak rychle vyrostl,“ popsal Ústečan Milan Bouška. Stačilo ale prý jen promazat řetěz a lanka, dofouknout duše a byl zase plně funkční.

Kolo je mimořádně dobře zachovalé, až na pár škrábanců a šmouh od šmíru vypadá, jako by ještě včera stálo ve výloze ústecké prodejny Techniasportu. Chybí jen molitanový chránič na řídítka. „Původně jsme se oba i s dárcem domnívali, že jde také o model TC 50, ale na rámu stojí TB 50. Rozdíl je ve velikosti šlapací rozety, chybí typický kryt tácu a celý rám má trochu jiný profil. K výrobě tohoto modelu máme minimum informací. Nejspíš začala až po ukončení produkce TC 50 v roce 1988 a skončila k roku 1992. Měla přinést závodní variantu sériově vyráběného kola BMX z továrny Velamos Sobotín pro bikrosovou disciplínu,“ poznamenal k přírůstku kurátor sbírky techniky Martin Krsek.

Schopnost ústeckého výrobního družstva Techniasport, v těžkopádném socialistickém hospodářství rychle vyvinout a dodat speciál Jiskra TC 50, umožnil masově rozšířit biketrial a vychovat u nás světovou špičku. Z tohoto pohledu jde v dějinách české cyklisticky o výjimečné kolo, které má dodnes své velké fanoušky.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*