Na ulici v centru města se ocitl hřbitov

Foto: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Před hlavním vchodem do ústeckého muzea se, na běžně průjezdné ulici, minulý týden místo aut zjevily historické náhrobky. Výstava, která má upozornit na problematický osud opuštěných německých hrobů v českém pohraničí, tak využila netradiční prostor, který vznikl dočasným uzavřením části ulice Brněnská.

Náhrobky pochází ze Zubrnic, kde nechala roku 1968 tamní obec vyčistit hřbitov od opuštěných hrobů, převážně německých. Skončily na rumišti starého mlýna, odkud je letos vykopalo zubrnické Muzeum v přírodě se spolkem Omnium.

„Při likvidaci byly náhrobky očíslovány a nabízeny jako stavební materiál. Na některých jsou ta červená čísla ještě zřetelná. Tato výstava kamenům vrací jejich pietní smysl,“ poznamenal kurátor výstavy Karel Konopka z Muzea v přírodě Zubrnice.

Kontrastní instalace na světlých dřevěných paletách, vytvořená umělci a pedagogy Fakulty umění a designu UJEP Jiřím Bartošem a Robertem Vlasákem, ukazuje náhrobky většinou torzální se stopami necitlivého zacházení a degradace vlivem vlhkosti a času. Přesto zůstávají důležitým svědkem minulosti, lze v nich číst jako v kronice a zároveň obdivovat starožitný výtvarný styl, ušlechtilý materiál i precizní řemeslo.

„Na hřbitovech v pohraničí, kde neproběhla plošná likvidace jako v Zubrnicích, zakonzervoval odsun německého obyvatelstva i 100 let staré náhrobky. Místní hřbitovy mají díky tomu specifickou romantickou atmosféru. Co ale s opuštěnými německými hroby do budoucna? Máme je chránit? Mnohé si to rozhodně zaslouží,“ doplnil druhý kurátor výstavy historik Muzea města Ústí nad Labem Martin Krsek.

Výstava potrvá do konce srpna 2021. Pak se zubrnické náhrobky vrátí do Zubrnic a stanou se součástí venkovní expozice zubrnického muzea.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*