Největší české vědkyně na zajímavé výstavě

  •  

Až do března bude k vidění výstava „České vědkyně a jejich přínos nejen české vědě“. Výstavu ústecké univerzitě zapůjčila Akademie věd ČR. Expozice 31 posterů o formátu A1 šíří povědomí o českých vědkyních, které do světa vědy přinesly významné objevy. Vznikla pod hlavičkou projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a vsadila na neotřelý styl a nápadité karikatury kreslíře Přemka Ponáhlého.

„Výstavy je možné si také zapůjčit, a tak jsme ani chvilku neváhali a po tři měsíce je možné v naší knihovně objevovat velikánky české vědy,“ komentuje výstavu ředitel univerzitní knihovny, kde je výstava nainstalována, Martin Pečiva.

V dobách, kdy bylo vzdělání, kvalifikované profesní uplatnění a vědecká kariéra pro ženy něčím bezmála revolučním, se přesto našlo mnoho statečných průkopnic, které uspěly a dokázaly se nesmazatelně zapsat do rozvoje české a světové vědy. Právě na ty cílí zajímavá výstava.

Vzhledem k místu, které má univerzitní knihovna k dispozici ve volném výběru, vystavuje na UJEP jen 22 kusů posterů kompletní expozice. Mezi prezentovanými osobnostmi zde naleznete například Zdeňku Rábovou, pedagožku a českou průkopnici IT, Helenu Raškovou, která zasvětila svůj profesní život farmakologii, Albínu Dratvovou, jež si vybudovala vědecký věhlas v oboru filozofie přírodních věd, nebo odbornici na byzantologii Miladu Paulovou a další.

Výstava je zároveň převedena do online prostředí, a tak si návštěvníci Vědecké knihovny UJEP mohou po příchodu domů zkusit zahrát na webových stránkách ceskaveda.cz hru, kde poměří své vědecké znalosti.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*