Nový dokument a Václavu Havlovi budou v Hraničáři promítat zdarma

  •  

Film Andrey Sedláčkové poprvé ukazuje celý Havlův pozoruhodný život. Jeho premiéra se uskuteční 17. listopadu, v kině Hraničář, v 19:30 hodin. Vstup je pro všechny zdarma.

O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, biografický film zachycující jeho celoživotní příběh ale doposud chyběl. Novinka režisérky Andrey Sedláčkové poodhaluje osobnost Václava Havla ve všech jeho životních etapách a rolích – jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života i obdivovatele undergroundu a rockerů.

Portrét Havla zažije premiéru v Hraničáři u příležitosti 25. výročí sametové revoluce, pouhý den po jeho slavnostním uvedení v pražské Lucerně. Ústecká projekce se koná za podpory Knihovny Václava Havla a s účastí osobností, které stály v centru „revolučního dění“ v regionu – respektovaného novináře Daniela Kaisera a Michala Kolečka, děkana Fakulty umění a designu UJEP.

„Máme radost, že si takto významné jubileum připomeneme filmem, který je věnován našemu prvnímu polistopadovému prezidentovi. O to více, že jde o horkou novinku mezinárodně uznávané režisérky Andrey Sedláčkové.

Projekci uvedou osobnosti, které mají k myšlenkám Václava Havla poměrně blízko a aktivně se účastnily revolučního dění v Ústí nad Labem. Současný děkan fakulty umění a designu Michal Koleček a novinář Daniel Kaiser, který je zároveň autorem dvou knih o Václavu Havlovi,“ uvádí Ondřej Klein, programový ředitel Hraničáře.

Vaclav_Havel_1_archivIH_010_©_archiv_Ivana_Havla__Knihovna_Vaclava_Havla[1]

Život podle Václava Havla je zpracován neobvyklým způsobem – Andrea Sedláčková ponechala v roli hlavního vypravěče samotného Havla. Divák pohlíží na jeho život nejprve prostřednictvím neznámých záběrů a fotografií z období Havlova dětství, vojenské služby, divadelních začátků, chartistického i prezidentského období.

Zásadní je ale také režisérčin osobní komentář a fakt, že ve filmu nemluví žádní pamětníci ani historici. Vystavět film z šesti set hodin archivních materiálů a nahrávek, stovek fotografií a osobních dokumentů pomáhali rešeršisté v Praze i v Paříži. Cenné osobní dokumenty poskytl do filmu také bratr Václava Havla Ivan a Havlova druhá žena Dagmar. Velkým pomocníkem při vyhledávání materiálů byla Knihovna Václava Havla, která projekci filmu v Hraničáři umožnila.

Andrea Sedláčková se s Havlem seznámila ve svých dvaadvaceti letech na proslulé chalupě na Hrádečku těsně před svou emigrací do Paříže v létě 1989. Jak sama uvádí, Václav Havel zásadním způsobem ovlivnil její život i osud její země. „První dvě třetiny filmu jsou plné dramatických zvratů, už z toho důvodu, že období mládí a zrání bývá často zajímavější než období sbírání plodů a pomalého mizení ze scény.

Postavení Havla během revoluce, prezidentské období, odchod do důchodu završený natáčením filmu Odcházení, to bylo na filmu to nejtěžší, protože je složité reflektovat něco, co ještě máme v živé paměti,“ popisuje Sedláčková. Jak říká ve filmu sám Havel: „Jde o příběh ojedinělý, má rysy absurdity, pohádky, tragédie i komedie.“

Dokument Život podle Václava Havla vznikl v koprodukci České televize, francouzsko-německé televize ARTE, Alegria Productions, Negativu a Knihovny Václava Havla a za podpory francouzského Centre national du cinéma a Státního fondu kinematografie České republiky.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*