O veřejné zakázky měst a obcí zájem firem klesá, v Ústí je to naopak

  •  

V poslední době stále více slyšíme, že firmám chybí pracovní síla, že si vybírají raději větší soukromé projekty, protože pro pokrytí zhotovení menších zakázek nemají pracovní sílu. To je znát, i u výběrových řízení městských zakázek. A i když v republice konkurence zájemců o veřejné zakázky měst klesá, v Ústí nad Labem je to naopak. Ústí se totiž ve srovnání českých měst dostalo na druhé místo. Oproti předchozímu období je to skok z 21. místa.

Vyplývá to z analýzy společnosti EconLab, podle které se konkurence o veřejné zakázky propadla o třetinu. Propadu odpovídá i tlak na nárůst cen prací. Proč by živnostníci volili složité formuláře a smlouvy ve veřejných soutěžích, když je práce všude dost a splatnosti faktur se dají domluvit rychleji a i s případnou zálohou.

„Jen ve stavebnictví proto letos stát přijde o 17 mld. Kč. Nejmenší škody páchá propad ve městech, která zakázky vypisují chytře: Orlová, Ústí nad Labem nebo Karlovy Vary vypisují zakázky ve vhodnou dobu, vhodnou formou a hlavně je kvalitně připravují,“ uvedl Jiří Skuhrovec, spoluautor studie.

„Je to příznivá zpráva. Dokazuje, že i přes různé útoky a zpochybňování práce vedení města a lidí, kteří se na veřejných zakázkách podílejí, se v této oblasti městu daří. Je to výsledek tříletého úsilí, kdy jsme dokázali systém zefektivnit a dosáhli jsme značných úspor,“ řekl první náměstek primátorky Jiří Madar. V období 2013 – 2015 přitom bylo město v tomto směru hodnoceno až na 21. místě.

Podle studie je rok 2018 z hlediska konkurence o zakázky nejhorším v posledních patnácti letech. Vedle trhu stavebních prací pokračuje markantní propad i v lesnictví, nebo právních a poradenských službách. Příčinou je paradoxně ekonomický boom – firmy nemají zájem se hlásit o státní zakázky, když je všude práce dost. Dalším problémem je někde i nekvalitní zadání veřejné soutěže.

Jak se s problémem mohou úřady vypořádat? Prvním krokem je nedělat zbytečné chyby, uvádí se ve studii. „Taková stavební zakázka vypsaná v říjnu, v užším řízení a ještě s elektronickým příjmem nabídek, to je zaručený odpuzovač konkurence. Spočítali jsme, že tyto tři chybné kroky dohromady způsobí skrze slabší soutěž navýšení ceny v průměru 20 %,“ dodal Jiří Skuhrovec.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*