Občané darovali městu novou pergolu ve Vrchlického sadech

  •  

Pergola, jako místo pro komunitní a sousedské setkávání s rozpočtem 230.000,-Kč, na jejímž počátku byl vítězný koncept Michaely Valáškové v soutěži Ahoj krásné Česko, organizované společností CIF, byla realizována z iniciativy klíšského neformálního uskupení Promyky, jehož členkami jsou právě Michaela Valášková a dále Lucie Melničáková a Olga Jarolímková.

Díky vítězství soutěžící získala pro realizaci pergoly prvního sponzora. Ve spojení s Alešem Morvayem, majitelem manufaktury Morales s.r.o., který originální stavbu ze svých soukromých zdrojů z větší části dofinancoval, a dále s finančním příspěvkem manželů Jarolímkových, zajistila její dokončení. Jak autorka záměru uvádí: „Je pro nás osobně důležité Ústí nad Labem nevnímat jako bydliště, ale jako domov. A proto, abychom se tu cítili jako doma, potřebujeme rozvíjet veřejný prostor a oživovat ho. Občansky aktivních lidí ve městě stále přibývá, a tak i postupné proměny veřejné správy směrem k nim. Potřebujeme důvěru volených zástupců města a otevřenost ke změnám. Pergola určená všem občanům je tedy jeden z mála důkazů této spolupráce a zároveň inspirace pro další lidi, kteří z pozice občana mohou prostor kolem sebe měnit k lepšímu.“

Aleš Morvay se zasloužil o realizaci od designu po provedení všech prací a dodává: „Na Klíši jsem vyrostl a dál zde s rodinou žiji. Jsme zvyklí starat se o své okolí intenzivně a odpovědně. Park je součástí celého mého života a bylo smutné se jen dívat, jak postupně přichází o veškerou svou eleganci a neslouží již tomu, k čemu byl určen. Nejprve jsem do něj s přáteli vrátil život alespoň jednou ročně sousedským festivalem Nádhera, participace a realizace projektu pergoly přinesla šanci na oživení každodennosti. Osobní finanční a časová investice do projektu byla velká, ale nacházím v něm smysl i radost. Jsem velmi rád, že mohu pomoci a být spolu se sousedy a kolegy součástí změny.“

Ruce k dílu v průběhu stavby přiložili i dobrovolníci z řad sousedů, případně ji podpořili finanční částkou. Donátorka a předkladatelka projektu revitalizace parku Olga Jarolímková doplňuje: „Chceme, aby pergola byla jak estetickým prvkem, tak aby byla plně funkční vůči našim potřebám. Aby jí lidé rádi využívali, seděli v ní, postávali u ní, mohli jsme realizovat bazary, akce pro děti i seniory. Aby byla živým srdcem parku. Městu jsme nyní předali dokončenou stavbu, na jaře se ještě ve spolupráci s Morales bude kvalitativně ošetřovat materiál i funkce, k dosažení co nejlepšího uživatelského komfortu.“

Vznik originální odpočinkové pergoly z modřínu a kovu byl umožněn po dohodě s primátorem města Petrem Nedvědickým, jeho náměstkem Pavlem Tošovským a podpořen starostkou městského obvodu – město Hanou Štrymplovou. Stavba pergoly navázala na úspěšné projekty klíšských patriotů realizovaných v rámci participace na rozpočtu města Ústí nad Labem i městských obvodů. Díky skupině sousedů tak v posledních letech čtvrť revitalizovala a získala tři nová dětská hřiště v ulicích Střížovická, Štefánikova a Vrchlického sadech. Výměny ve spolupráci s Magistrátem i ÚMO Město doznal letos i ostatní mobiliář parku, ve kterém Promyky realizují sousedské aktivity.

Kdysi výstavní čtvrť Ústí nad Labem po letech stagnace díky sousedům znovu ožívá a těží ze stále intenzivnější spolupráce místních a jejich úspěšných projektů, financovaných z neveřejných zdrojů i rozpočtu samosprávy.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*