Od studené války k českým básním

  •  

Poslední týden v dubnu bude v Severočeské vědecké knihovně patřit setkáním s autory. Konkrétně se čtenáři v tomto období mohou těšit na autorské čtení českého básníka Jana Těsnohlídka a na besedu s Američanem Francis Gary Powersem, jenž napsal knihu o životě svého otce, který byl v období studené války špionážním pilotem.

Ve středu 27. dubna do ústecké knihovny zavítá Powers, syn stejnojmenného amerického pilota, jenž byl v roce 1960 sestřelen nad územím někdejšího Sovětského svazu. Pan Powers v rámci své návštěvy představí knihu Spy pilot: Francis Gary Powers, The U-2 Incident and the controversial heritage of the Cold War, která popisuje jak život jeho otce, tak i zmiňovanou událost, jež se stala jedním nejdiskutovanějších témat z období studené války.

Při tvorbě knihy F. G. Powers vycházel ze svých osobních poznámek, výpovědí svědků a z dopisů, které posílal jeho otec v době, kdy byl v sovětském zajetí. Zcela zásadním zdrojem pak byl odtajněný přepis výpovědi jeho otce pro CIA. K vzniku knihy nezanedbatelným dílem přispěl i uznávaný historik Keith Dunnavant.

„Návštěva pana Powerse je jednou z akcí, kterou můžeme realizovat díky spolupráci s Velvyslanectvím USA, již se nám podařilo navázat v loňském roce. Spolu s panem Powersem za námi do knihovny dorazí i americký diplomat Todd Jurkowski,“ říká ředitelka knihovny Jana Linhartová a dodává, že akce bude probíhat v anglickém jazyce.

Den po návštěvě zahraničního hosta, tedy ve čtvrtek 28. dubna, se čtenáři mohou těšit na setkání s tuzemským básníkem Janem Těsnohlídkem. Autor, který již vydal pět básnických sbírek a jeden román, mimo jiné v roce 2011 založil i vlastní vydavatelství JT´s. Za svou debutovou sbírku Násilí bez předsudků získal prestižní cenu Jiřího Ortena.

Jan Černecký, Severočeská vědecká knihovna


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*