Parník Adler připlul do ústeckého muzea

Parníček Adler kolem roku 1900 poblíž budoucího Benešova mostu. Foto: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Nejstarší dochovaný ústecký parník „Adler“ spustil kotvu před Muzeem města Ústí nad Labem. Čtrnáct metrů dlouhé historické plavidlo čeká náročný transport z Prahy, nejdříve pojede na kolech po souši, a pak se po krátkém  letu zavěšený pod jeřábem usadí v centru krajského města jako největší exponát výstavy k 175.výročí paroplavby na českém Labi „Plavba na páře“ .

Parníček vyrostl v roce 1896 v saské loděnici Übigau pro ústeckého převozníka Emila Höniga. V získání nového přívozu se významně angažovala i firma Schicht, neboť Adler zajišťoval dopravu mezi Ústím a střekovskou částí Kramoly v době, kdy přes Labe vedl jen jeden most pod Větruší a řada cestujících mířila přes řeku právě kvůli svému zaměstnání v Schichtových závodech.

Parníček se do dnešních dnů dochoval v podobě trupu, který má ještě historickou nýtovanou obšívku.  Před sešrotováním ho před lety zachránil sběratel lodí, který zatím shromažďuje chybějící díly k plánované rekonstrukci historického plavidla. Nyní vyhověl prosbě ústeckých muzejníků a zapůjčil lodního veterána, aby mohl posloužit jako nepřehlédnutelný poutač nové výstavy.

Do svého původního působiště se Adler vrací na pět měsíců.  Náročný transport zajišťují částečně sponzorských způsobem ústecké firmy Jiří Pečiva – nadměrná přeprava, Petr Doškách – autojeřáby a Rudolf Panzner autodoprava.

Plavba-plak-mail

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*