Petr Křivan: Přešlapování už bylo dost, začněme stavět a čistit město

  •  

Do ústecké politiky vlétl Petr Křivan před čtyřmi roky jako střela. Voliči mu dali důvěru a usedl v zastupitelstvu města. Nechtěl už jen nečinně přihlížet a kritizovat, ale aktivně se podílet na rozvoji rodného Ústí. V nadcházejících volbách se uchází o post primátora na kandidátce Ústeckého fóra občanů. „Jsem patriot, který chce přispět k tomu, aby se z Ústí nad Labem stalo moderní, vstřícné a přátelské město, ve kterém se jeho obyvatelům dobře žije a jsou na něj hrdí,“ říká.

Nezní moderní a přátelské město trochu jako fráze?

Možná to tak někdo může vnímat. Ale já to myslím skutečně vážně. Představitelé tradičních velkých politických stran s pražskými centrálami toho za poslední roky ve vedení města moc neudělali. Bohužel se to týká i naprosto elementárních věcí, jako je všudypřítomný nepořádek, rozbité chodníky, injekční jehly na hřištích, bezdomovci a narkomané v centru, chybí parkovací místa a v tom výčtu bych mohl pokračovat. Ústí stagnuje a mě to velmi trápí. Přitom by nemuselo. Podívejte se třeba na Litoměřice nebo Teplice. Proč to tam jde a v Ústí ne?

To nevím. Mohou za to politici?

Ano. Jejich přehlížení těchto obyčejných problémů a nečinnost. Já jsem rodilý Ústečan a vždycky mě zajímalo, co se v našem městě děje. Všímám si toho, co je tady špatně. A chci to změnit.

Vy jste také politik, jste zastupitelem.

To máte pravdu v mezích, které to opozičnímu zastupiteli dovolují, se snažím dělat maximum. Daří se nám dlouhodobě podporovat sportování dětí, prosadili jsme rekonstrukci plaveckého areálu na Klíši, podařilo se nám odvrátit ten nesmysl, který vedení města zamýšlelo se znovuzavedením poplatku za svoz odpadu. Dokonce to mělo být víc než oněch 500 korun na osobu. Když vidíte ten nepořádek ve městě a kolem popelnic, byl to prostě nehorázný návrh.

Jaké zkušenosti z podnikání byste chtěl využít při vedení města?

Jsem podnikatel, který se celý život musí otáčet a hledat s obchodními partnery kompromisy. Komunikuji s občany Ústí o jejich potřebách a potížích, takže vím, na jaké překážky narážejí. Město má občanům sloužit, ale u nás to často vypadá, že je tomu naopak. Nikdo se nesnaží hledat ani ty kompromisy a já jsem přesvědčený, že k nim lze dojít. Stačí méně byrokracie a více pragmatického přemýšlení. Pak může být Ústí příjemné a bezpečné místo k životu.

Co jste vlastně dělal před vstupem do politiky?

Bylo toho docela hodně. Nejdříve jsem hrál fotbal, kterým jsem si vydělal moje první peníze. Pak jsem začal s podnikáním. Prošel jsem si nejrůznějšími oblastmi od gastronomie až po výrobu golfového oblečení. V současnosti provozuji autodopravu a připravuji developerské projekty v našem regionu.

Hrál jste fotbal i v zahraničí. Dá se srovnat se zdejším prostředím?

Fotbal jsem hrál od šesti let a provází mě celým mým životem. Do německého týmu jsem přestoupil ve dvaceti letech, hrál jsem deset let nižší soutěže. Na tu dobu velmi rád vzpomínám, protože zázemí pro sportovce v Německu, včetně života v jejich městech, se vůbec nedá srovnat s českým prostředím. Přitom stačí tak málo. Máme tady kousek od hranic Drážďany, výkladní skříň Saska. Proč už dávno naše město s nimi nespolupracuje? Tohle se musí změnit.

Jak se díváte na současný stav ústeckého fotbalu od těch nejvyšších pater až k pralesním ligám?

Je ostuda, že nemáme mužstvo fotbalu v profesionální soutěži. Nejvyšší soutěž, kterou v Ústí máme, je Česká fotbalová liga. To je na krajské město opravdu málo. To, že nemáme mužstva ve vyšších soutěžích, pak dopadá i na okresní soutěže a fotbalistů v Ústí ubývá.

Když se řekne ústecký fotbal, každý si vybaví Armu. Spadla z druhé ligy, jak vidíte její budoucnost?

Po sestupu z druhé ligy většina hráčů odešla do jiných klubů. Mužstvo z mého pohledu nebylo vhodně doplněno a z ambicí klubu, že bude hrát v horní polovině tabulky, jsem rozpačitý. I když na úvod sezony se s béčkem Jablonce poprala Arma nad očekávání skvěle. Chci věřit a moc si přeji, aby se Arma vrátila minimálně do druhé ligy.

Myslíte si, že je v Ústí dost sportovišť pro širokou veřejnost?  Třeba hřišť na streetball, parkour, workout, discgolf, minigolf, mölkky, atletická dráha?

Třeba streetballová nebo workoutová hřiště pro širokou veřejnost ve městě máme. Ale je pravda, že jich není zdaleka tolik, jako třeba v jiných městech. Rád vidím upravené plácky, kde se mohou děti a mladí lidé vyžít. Když nabídku hřišť město rozšíří, bude to jenom dobře. Motivovat děti, aby neseděly jenom u počítačů a tabletů, je správná cesta. Třeba by pak bylo i méně teenagerů, kteří volný čas tráví poflakováním a snadno pak podléhají negativním jevům, jako jsou cigarety, alkohol nebo drogy.

Zastupitelé souhlasili s vybudováním dráhy pro cyklisty na Střížáku. Ale radnice se o v podstatě jediný přirozený lesopark na území města nijak zvlášť nestará. Válí se tam ořezané větve, odpadky, chybí lavičky, cesty jsou zničené od aut.

To je smutná pravda. Radnici Střížák nezajímá. Doteď tam není značka pro zákaz vjezdu aut, kterou město slibovalo. Právě tento vrch téměř ve středu města by mohl být úžasnou oázou pro Ústečany. Nechápu, proč tam město nemůže dát alespoň lavičky nebo odpadkové koše. Radnici se lidé na sociálních sítích vysmívají, protože nechala umístit desítky odpadkových košů na 400 metrech cyklostezky. A na Střížáku není žádný. Nechápu ten paradox, nechápu, jak lidé ve vedení magistrátu uvažují. Mám podezření, že žijí ve své byrokratické bublině a nevytáhnou z budovy na Lidickém náměstí paty.

Zmínil jste tu lapálii s koši na střekovském nábřeží. Třeba je to předzvěst předvolebních slibů téměř všech stran, že nábřeží oživí. Ale podél Labe je stále pouze cyklostezka a několik soukromých občerstvení.

Pochybuji, že to je předzvěst oživení nábřeží. Ty koše jsou jen hloupost toho, kdo je tam umisťoval, a vedení města, které to nezkontrolovalo. Stav nábřeží mě naprosto irituje. Ústí má strategickou polohu, protíná ho krásná řeka, ale absolutně toho radnice neumí využít k rekreaci, zábavě ani pro odpočinek lidí. Nerozumím tomu, proč s tím váhá. Není to složité, vyjma toho, že je nutné myslet na protipovodňová opatření, a inspirací je spousta. Stačí, když se po břehu vydáte k našim německým sousedům. To je nebe a dudy.

Které tři nejdůležitější věci vám v Ústí vadí, a chtěl byste je změnit?

Chcete opravdu jenom tři? Mám jich v hlavě desítky.

Zůstaňme u tří.

Velmi mi vadí, že Ústí nemá dobrou image. Je vnímané jako periférie s vyloučenými lokalitami. Přitom to není pravda. Ústí má díky své poloze nádhernou přírodu a okolí, díky pracovitým obyvatelům se rozvíjí, vznikají nové provozovny a třeba restauratéři, kteří zažili drtivý dopad covidu, v podstatě pomáhají zlepšit a zútulnit vzhled města svými upravenými předzahrádkami. Máme hezké plavecké areály, letní kino, skvělá divadla.

A jaké jsou ty zbylé dvě věci, se kterými máte problém?

Čistota města a stav chodníků i silnic. Podle mě by čistota a kvalitní komunikace měla být samozřejmým standardem. Obzvlášť v krajském městě. Je to vlastně ostuda, že se o tom vůbec musíme bavit. Za klíčový považuji rozvoj našeho města. Dlouhodobě stagnuje. Radnice nevyužívá státní ani evropské dotační tituly. Nerozumím tomu, proč to v jiných srovnatelných městech jde, ale v Ústí je to problém. Podívejte se třeba na bytový fond. Nemáme téměř žádné volné byty pro občany. Město může samo nebo v kooperaci s developery vytipovat vhodná místa a spolufinancovat výstavbu nových bytů. To se musí změnit.

Působíte v orgánech dopravního podniku, který přechází na vodíkovou dopravu. Proč?

Jsme zase u toho, jak by město mohlo využívat dotace. Dopravní podnik to dělá. Ale protože končí podpora CNG autobusů a v budoucnu dotace půjdou do vodíkových autobusů a elektroautobusů, museli jsme se rozhodnout, jak dál. Kvůli krátkému dojezdu nejsou pro Ústí elektroautobusy vhodné. Vodík byl jasnou volbou. Ústí může být premiantem v rámci České republiky i střední Evropy, kdo bude používat ty nejmodernější technologie v dopravě. V době, kdy jsme projekt připravovali, tak jsme netušili, že vodík bude palivem budoucnosti. Navíc náš projekt vodíkové hromadné dopravy počítá s výrobou, čištěním a plněním vodíku do vozidel na jednom místě. Vodíkové autobusy budou jezdit na vodík, který vzniká v ústecké Spolchemii.

Bude pak jízdné pro Ústečany levnější?

Zřejmě ne, ale to nechci předbíhat. Určitě ale lidé v Ústí získají mnohem komfortnější a nízkoemisní dopravu.

Na co z toho, co se vám dosud v politice podařilo prosadit, jste hrdý?

Může to znít překvapivě pro ty, kteří pravidelně nesledují přenosy z jednání zastupitelstva, ale prosadit nějakou věc z pozice opozičního zastupitele je v Ústí nad Labem takřka nemožné. Když přijdete s dobrým nápadem, záhy se rozhoří nesmyslné žabomyší války napříč politickými stranami, které jsou v zastupitelstvu. I proto jsem se rozhodl jít do voleb jako lídr Ústeckého fóra občanů. Chci změnit tyhle podivné stereotypy. Vždyť zastupitelé jsou reprezentanty svých voličů, všichni žijí v Ústí a chtějí pro město to nejlepší. Nastal čas, aby spolu začali normálně komunikovat, spolupracovat a začali město posouvat napříč 21. stoletím.

Co by byla první věc, kterou byste udělal, kdybyste byl zvolený primátorem?

V podstatě je to komunikace. Sešel bych se se všemi zaměstnanci magistrátu a příspěvkových organizací města. Pravidelně bych se scházel s Ústečany, abych věděl, co jim vadí nebo jim ztrpčuje zbytečně život. A také je nutné komunikovat a naslouchat názorům všech zastupitelů, kteří zastupují své voliče.

Co děláte, když potřebujete prostě vypnout?

Největším relaxem je pro mě čas strávený s rodinou. A samozřejmě také sport, nejčastěji kolo, tenis a běh. Příroda v okolí Ústí je úžasná, kdyby takhle vypadalo i samotné město, tak jsme všichni šťastní.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*