Přemýšlíte, že půjčíte peníze známému? Raději se jistěte smlouvou

Zdroj: Pixabay
  •  

Důvěřuj, ale prověřuj. V málokterých případech platí toto rčení tolik jako u půjčování peněz. Stojíte před obtížným rozhodnutím, zda svěřit určitou sumu známému? Přečtěte si, na co se vyplatí nezapomínat.

Buďte realisté
Nejčastějším problémem spjatým s půjčováním peněz mezi lidmi je chybějící smlouva. Možná se i vy v duchu zdráháte chtít po někom právní dokument. Zejména pokud je tím někým příbuzný nebo dlouholetý přítel. Myslete však na to, že taková dohoda je ochranou pro obě strany. Ne nadarmo se říká, že pořádek dělá přátele.
Tip: Nechcete známému poskytnout půjčku z vlastních peněz? Odkažte ho na některou z bankovních institucí.

Díky smlouvě o zápůjčce budete mít v ruce důkaz
Sepsání smlouvy vnímejte spíše jako nastavení pravidel. A kdyby přišlo na nejhorší, budete mít v ruce důkaz, kterým jasně prokážete, komu jste kolik půjčili. Z právního hlediska se takový dokument nazývá smlouvou o zápůjčce. Ta by měla minimálně obsahovat:

  • jasné vymezení stran, tedy kdo komu půjčuje,
  • rodné číslo, trvalé bydliště a číslo občanského průkazu obou zúčastněných stran,
  • vyčíslení sumy, kterou hodláte půjčit druhé straně,
  • přesný čas a způsob vrácení částky,
  • podmínky v případě nesplnění smlouvy, sankce a výši případného úroku.


Inspirujte se na internetu

Na internetu najdete několik vzorů smluv, kterými se můžete inspirovat, případně si je přímo stáhněte a vytiskněte. Jaké podmínky si ve smlouvě nastavíte, je čistě na vzájemné dohodě. Můžete stanovit úroky i jejich výši, nebo naopak dohodu vymezit jako bezúročný úvěr. Součástí smlouvy by měly být rovněž podpisy (ideálně úředně ověřené) a datum jejího uzavření.
Tip: Až budete hledat inspiraci na internetu, dejte pozor, aby byla smlouva sestavena podle nového občanského zákoníku.


Každý doklad se počítá

Doporučuje se převádět půjčenou hotovost z účtu na účet. Každý dokument, který budete mít v ruce coby doklad o půjčce, slouží především jako ochrana pro vás. Dobrou zprávou je, že zákon hovoří jasně. Kdokoliv, kdo obdrží peníze, které mu nenáleží (v tomto případě se počítá i zápůjčka), je povinen finance neprodleně vrátit. Jinak se jedná o bezdůvodné obohacení.


Když se peníze nevrací

Pokud jste peníze známému půjčili bez smlouvy a nemůžete je z něj dostat zpátky, snažte se s ním dohodnout. Zkuste nastavit přijatelný splátkový kalendář či najít jinou schůdnou cestu. Bez platné smlouvy jste totiž v obtížné důkazní situaci hlavně vy. Jestliže smlouvu máte a nejde o žádné drobné, obraťte se raději na právníka.

 

 

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*