Projekt Viva la musica přináší Saský Mozartův festival

  •  

Třetí největší saské město Chemnitz, a jeho okolí, bude hostit ve dnech 12.–28. 5. 2017 26. Saský Mozartův festival. Univerzitní a další české sbory zde budou prezentovat kvalitu sborového zpěvu v Ústeckém kraji.

„Viva la musica – kultura v partnerských městech Chemnitz – Ústí nad Labem a jejich regionech“ je název kooperačního projektu Saské Mozartovy společnosti e. V. s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Základní uměleckou školou v Chomutově realizovaného od roku 2016.

Saský Mozartův festival se letos nově prezentuje jako bezhraniční. Díky projektu Viva la musica budou poprvé uspořádány koncerty také v České republice, a to právě v Ústeckém kraji na zámcích Červený Hrádek a Krásný Dvůr.

Téma letošního ročníku Saského Mozartova festivalu je Mozart a Čechy. „Mí Pražané mi rozumějí,“ radoval se Mozart v roce 1787 po ohromném úspěchu premiéry své opery Don Giovanni v Praze. Předtím omámila pražské publikum již Figarova svatba. V roce 1791 následovalo La Clemenza di Tito. 230 let od Mozartovy oslavované operní premiéry otevírá Saský Mozartův festival brány dál ve směru střední Evropa. „Dvacátý šestý Saský Mozartův festival oslavuje kreativní úspěšné spojení génia ze Salcburku a hudební krajiny, jejíž podnikaví zástupci přijímali s otevřenou náručí všechny nové vývoje z celé Evropy,“ říká projektový manažér Ing. Václav Reif.

Hudební poklad české kultury, který je ještě stále zčásti neznámý a vyčkává na své objevení, je spolu s Mozartovým dílem a působením hlavním tématem Saského Mozartova festivalu 2017. Přední interpreti staré hudby, jako dirigent Václav Luks a barokní orchestr La Folia, představí Mozartovy pražské úspěchy, jakož i hudbu jeho českých současníků. Saský Mozartův festival nabídne v roce 2017 oslavované komorní ansámbly Minguet Quartett, Lipský smyčcový kvartet nebo Musique en route, kteří se rozhlédnou od vídeňské klasiky až po klasickou modernu našich sousedů.

Vokální hudba od renesance až po 20. století, kterou nabídnou mimo jiné české komorní sbory a mistrovská Tiburtina ensemble, proniknou až ke spirituálním kořenům legendární české muzikálnosti.

Hlubší pohledy na dílo a působení Mozarta umožní řady „smyčcové kvartety a Mozart“ a „v originálním zvuku“, samozřejmě bude ohlédnutí za Mozartem spojeno i se současným jazzovým a folkovým úhlem pohledu.

UJEP Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*