ROZHOVOR: Ústecký hasič Sobecký vybojoval v Číně tři medaile

•

Velmi úspěšnou misi mají za sebou čtyři hasiči z Ústeckého kraje, kteří uspěli na Světových policejních a hasičských hrách v Číně. Přivezli celkem deset medailí. Sportovec tělem i duší ústecký hasič Tomáš Sobecký z Chabařovic dovezl medaile tři. Získal zlato, stříbro a bronz.

Jaké byly Světové policejní a hasičské hry v Číně? Kolik účastníků z kolika zemí tam vlastně bylo?

Světové policejní a hasičské hry, které se letos konaly v Číně, byly pro mě velký zážitek. Pořadatelská země  se opravdu předvedla. Zahájení proběhlo ve velkém stylu srovnatelné s Olympiádou. Ambasadorem těchto her byl Jackie Chan, známý z kung-fu a akčních filmů, který i zazpíval píseň složenou přímo pro tyto hry. Opravdu nezapomenutelný zážitek. Po celou dobu dění her byla organizace bezchybná, program jednotlivých sportovních disciplín šlapal jako švýcarské hodinky. Zúčastnilo se zhruba 9 000 sportovců ze 79 zemí a to v 56 sportech.

A jak byly hry úspěšné pro vás a vaše kolegy z Varnsdorfu?

Do Číny jsme se jako reprezentanti hasičů Ústeckého kraje vydali čtyři (já, Jan Hocko, Jan Šeps, Jan Kroupa). Pro mě a kolegy byly hry velice úspěšné. Soutěžili jsme jak v hasičském sportu TFA (v překladu Nejsilnější hasič přežije), tak každý ve svém sportu, kterému se věnujeme i mimo povolání.

Dokázali jsme společně získat bronzovou medaili ve štafetách v TFA (Toughest Firefighter Alive) muži 35+, kdy nám obhajoba stříbra utekla o 0,4 s. V individuální soutěži TFA jsme se dostali každý mezi pět nejlepších ve své věkové kategorii.

Společně s Janem Hocko jsme nastoupili v zápase každý ve své váhové kategorii. Já jsem obhájil zlato v zápase Řecko – římském do 74 kg, oproti Los Angeles jsem přidal stříbrnou medaili v zápase Volný styl. Jan si odvezl bronz z obou zápasnických stylů ve váhové kategorii do 66 kg.

Jan Kroupa a Jan Šeps, kromě naší společné bronzové medaile, soutěžili na Horských kolech – cross country ve věkové kategorii 45+, kde se Šeps umístil na 5. místě a Kroupa získal zlatou medaili. Jan Kroupa si jako jediný z nás vybojoval individuální medaili v TFA soutěži v mužích nad 45 let a to bronz.

Podařilo se nám vybojovat celkem deset medailí, to je o tři medaile více než před dvěma lety v Los Angeles.

Jaké máte z her pocity? A můžete je srovnat s těmi v Americe?

Z her jsem si dovezl spoustu nádherných sportovních zážitků, ale i zážitků mimo sportoviště. Světové hry v Los Angeles byly úžasné, byly moje první, ale pro mě osobně hry v Čínském Chengdu vedou.

Stihl jste si prohlédnout dějiště her, čínský Chengdu?

V Číně jsme strávili 14 dní. Před a mezi soutěžemi ještě probíhalo doladění na konkrétní soutěže. Čas na cestování jako takové nebylo. Ale nenechali jsme si ujít pandí rezervaci Panda Base přímo v Chengdu. V centru města jsme navštěvovali čínské restaurace, abychom ochutnali tradiční kuchyni.

Další Světové policejní a hasičské hry budou zase za dva roky,  přiblížíte nám kde a máte v plánu se zúčastnit?

Za dva roky se zhostilo těchto Světových her Nizozemsko a probíhat budou ve městě Rotterdam. Doufám, že se i za dva roky zúčastním. Je to docela finančně nákladné – příprava, cesta. Pokud vše klapne, naší výpravu bychom rozšířili o moji manželku – policistku, která by se zúčastnila běžeckého závodu v půlmaratonu.