Sestřička domácí péče: Pacienti i jejich blízcí nám důvěřují

  •  

Zdravotní sestry z ústecké ACME Domácí zdravotní péče dochází každý den za pacienty domů, kontrolují jejich zdravotní stav a pomáhají jim s převazy ran či aplikací inzulínu, cévkují je, ale také ulevují od bolestí. Podle sestřičky Kláry Němcové je to práce různorodá s velkou mírou odpovědnosti.

Jak jste se dostala k práci zdravotní sestry, která poskytuje domácí zdravotní péči?

Po rodičovské dovolené jsem hledala práci na ranní směny, abych mohla syna odvádět a vyzvedávat ze školky. Což byl docela problém. Všude chtěli na dvanáctihodinové směny. Pak jsem však našla inzerát na domácí zdravotní péči. Nejdřív jsem váhala, jelikož jsem s tím neměla žádnou zkušenost, ale zkusila jsem na inzerát odepsat. Z pohovoru jsem měla velmi dobrý pocit, tak jsem do toho šla. Během zaučování jsem jezdila do terénu mezi pacienty s kolegyněmi a přiznám se, že, ze začátku jsem se cítila jak Alenka v říši divů. Ale nakonec jsem se zaučila, rozkoukala a teď už jsem naprosto spokojená.

V čem se podle vás liší práce domácí sestry od práce v nemocnici nebo v domově pro seniory?

Velký rozdíl je už v tom, že sestra v domácí zdravotní péči má velkou zodpovědnost. V nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení je vždy doktor, o kterého se sestra může takzvaně opřít. V domácí péči se sestra musí spoléhat hlavně sama na sebe. Jsou situace, kdy se opravdu musíme rozhodnout během pár minut jak danou situaci vyřešit.

Jaký je váš nejčastější pacient? Pro koho je domácí péče vhodná? 

Tak největší procento naší klientely tvoří senioři. Ale to neznamená, že nemáme i mladší ročníky. Vhodná je tak pro klienty, kteří potřebují zdravotní péči, ale zároveň nemusí být pod nepřetržitým lékařským dohledem, tudíž se mohou léčit doma.

Jak vaše práce probíhá? Přijedete k pacientovi domů a děláte co?

Vždy máme na každý den plán. V něm máme vypsané klienty, ke kterým ten den jedeme. Ačkoliv jsme sestry v domácí péči, naše práce je opravdu různorodá.  Některým klientům podáváme léky, jiným aplikujeme inzulín či injekce na ředění krve. Také převazujeme různé typy defektů, stomie, cévkujeme a to jak ženy, tak i muže. Ale máme hospicové klienty, zde zajišťujeme výměnu opiátových náplasti a v pozdějších stádiích pak i injekční morphin, samozřejmě ordinovaný lékařem.

Zmiňujete cévkování. Je to náročné v domácím prostředí?

Jak už jsem říkala na začátku, oproti nemocnici tam nemáme žádného lékaře, který by nám mohl v případě nouze dopomoci. Náročnější to také určitě je, když nastane nějaká komplikace – například zjistíme, že má klient či klientka určité fyziologické změny.

A jsou nějaká specifika u cévkování žen a mužů?

To rozhodně. Ženy mají močovou trubici mnohem kratší než muži, takže většinou tam žádný velký problém není. U mužů to už tak jednoduché není. Muži nejen, že mají močovou trubici delší, navíc ji v jednom místě zahnutou do určitého úhlu. Pokud je mužům něco opravdu nepříjemné, tak právě cévkováni. Proto je důležité dodržovat určitě postupy, aby to pro ně bylo co nejméně bolestivé. U mužů i žen však platí stejné pravidlo – řádná hygiena genitálu a při cévkování dodržovat sterilitu.

Vykonáváte i takové vysoce odborné zdravotní úkony. Co je předností léčení v domácím prostředí?

Určitě právě to domácí prostředí.  Klienti jsou ve svém, doma, což na ně působí po psychické stránce dobře.  A když se cítí psychicky v pohodě, působí to pak kladně i na fyzickou stránku. Navíc to není jen o tom klientovi, ale spolupracujeme i s jeho rodinou. Ti lidé k nám mají obrovskou důvěru, vytváříme si s nimi určitý vztah, což v nemocnici není úplně reálné.

ACME Domácí péče s.r.o.

Železničářská 908/24

400 03 Ústí nad Labem

Email: info@acmepece.cz

Tel. 475 216 331


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*