Sestřičky v domácí péči řeší denně řadu problémů

  •  

Umožňují pacientovi léčit se v domácím prostředí, jsou k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na doporučení lékaře. Poskytují profesionální zdravotní péči přímo v prostředí domova. Jenže to není úplně snadné, jaká úskalí a trápení musí sestřičky domácí péče denně řešit. „Vykonávat práci zdravotní sestry v domácí péči je náročná a zároveň naplňující,“ říká Štěpánka Tomsová z ústecké agentury ACME.

Začněme nejpalčivějším tématem ve zdravotnictví, financemi. Jak je to s ohodnocením sestřiček v domácí péči?

Velmi nás mrzí, že se na sestřičky pracující v domácí péči u nás stále zapomíná. Když si uvědomíme, že sestřičky pracují samostatně, v terénu a za každého počasí. Vykonávají profesi řidiče, potýkají se třeba s nefunkčním výtahem a řeší situace, na které není připravena a ani se na ně nedá předem připravit, tak by si zasloužily lepší uznání.  Navíc je v domácí péči potřeba znalost z několika oborů ve zdravotnictví, takže se musí stále kvalitně vzdělávat. Práce to není vůbec snadná a myslím, že zde platí dvojnásob, že je to především poslání, které naše sestřičky musí naplňovat.

Zmínila jste počasí… 

Je potřeba si uvědomit, že péči musíme provést za každého počasí. Jsme k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, včetně svátků. Ať je náledí, sníh, vedro nebo prší. Sestřička v domácí péči proto musí být dobrý řidič a s výkyvy počasí si umět poradit. V podstatě kromě své profese vykonává při službě i další profesi, řidiče.

Sestřičky za pacienty denně dojíždí, vnímáte úskalí i zde?

Velkým problémem je, že služba domácí péče nemá žádnou výjimku z pravidel silničního zákona. Na rozdíl například od lékaře, který vykonává službu v terénu. V praxi to pak vypadá tak, že sestřičky nacházejí za stěračem lístek s pokutou nebo strážníci si vyčkají jejího příchodu ke služebnímu autu a pokutují ji na místě. A v tom nejhorším případě dojde k odtažení vozidla, což zkomplikuje další průběh služby. Ale bohužel bez vozidla to nejde, sestřičky přepravují zdravotní materiál a potřebné věci k ošetřovatelské návštěvě a to není městskou hromadnou dopravou reálné.

Je ještě něco, co komplikuje sestřičkám domácí péče jejich práci?

Určitě musím zmínit i takovou věc, jakou je například nefungující výtah nebo jen zvonek u pacienta. A tahle zdánlivá maličkost je komplikace, kterou sestřička při službě často řeší. Především v létě dochází k revizím výtahů. Ty jsou pak nefunkční i několik dnů. A pokud má sestřička klienta ve vyšším patře, frekvence návštěv určeny od lékaře vícekrát za den, tak je to nezáviděníhodné a náročné.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*