Severní Terasa je podle architektů jedno z nejzdařilejších sídlišť u nás

Užijte si prohlídku Severní Terasy. Zdroj: www.severni-terasa.cz
  •  

V neděli 4. října se uskuteční Den architektury i v Ústí. Severní Terasa je považována za jedno z nejzdařilejších českých sídlišť. Jaká byla její původní koncepce a architektura?Jak se tento prostor proměnil za posledních 25 let?Jak přistupovat k revitalizaci sídlišť a jejich veřejného prostoru? To a mnohem více při procházce Severní Terasou s ústeckými architekty a dalšími hosty portálu Ústí///Aussig.

Sraz je v neděli 4. října v 15:00 hodin, před budovou Úřadu městského obvodu Severní Terasa, ulice Stavbařů 2.

Kolik stromů přibude v ulicích? Podaří se kvalitní soužití s řekou? Jak se vypořádáme s ochranou architektury normalizace, oživíme ladem ležící budovy ze 70. let či dojde k jejich zbourání? Jak vypadá průmyslová čtvrť v době postindustriální? Vznikne do roku 2020 v českých městech více koupališť? Existuje a jak vypadá veřejný prostor mimo metropoli? Letošní ročník celorepublikového festivalu Den architektury, který pořádá občanské sdružení Kruh, oslaví o prvním říjnovém víkendu pětileté výroční. Vzhlíží však k budoucnosti a klade otázku – co bude za 5 let?

„Jsme svědky exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, život v ulicích. Je však architektura a veřejný prostor společným zájmem? Stane se kvalita pobytu, pohybu a prostředí v českých městech prioritou zastupitelů? Bude architektura a urbanismus měst součástí dlouhodobé strategie rozvoje měst?“, říká zakladatelka Dne architektury k letošnímu tématu – Co bude za 5 let, Marcela Steinbachová.

Festival, který probíhá formou procházek s architekty, proběhne v téměř pěti desítkách českých a moravských měst. Program procházek se dotýká řady akutních témat jakými jsou například bourání staveb bruselského stylu a 70.let, revitalizace českých sídlišť, krajinářské architektury, vztah vodních toků a města či modro-zelených řešení, která mají šanci zpříjemnit městské klima. „Unikátní je nejen počet akcí, ale i iniciativ, spolků a jednotlivců, kteří dlouhodobě a „zdola“ usilují o proměnu českých měst v lepší místa pro život. V tomto měřítku jde opravdu o oslavu architektury a oboru, který formuje náš každodenní život“, doplňuje Steinbachová.

Na zájemce o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou letos čeká více než stovka akcí. Zamířit mohou do panelových měst, českých sídlišť (Praha, Brno Lesná, Litoměřice, Olomouc, Ústí nad Labem), po stopách industriálních památek (Červený Kostelec, Dubá-Lobeč-Mšeno, Přerov) i nenáviděné normalizační architektury ( Mělník, Praha), k řece, budovám a do krajiny kolem ní (Čelákovice, České Budějovice, Jaroměř, Kolín, Pardubice, Písek, Praha – Štvanice, Císařský ostrov) či na kritické procházky reflektující nevyužitý potenciál konkrétních míst.

Procházky, výpravy či cyklovyjížďky s architekty, teoretiky či aktivisty doplňují diskuse, rodinné workshopy, přehlídka filmů o architektuře a přednášky. Den architektury zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška nizozemské architektky Caroline Bos. Spoluzakladatelka UNStudia – cenami ověnčeného studia z Amsterdamu, které mimo jiné realizovalo Erasmův most v Rotterdamu, Möbiův dům nebo Muzeum Mercedes Benz, přijíždí na pozvání občanského sdružení KRUH v rámci série přednášek o ženách v architektuře Architektky.

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 3. a 4. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 47 českých městech, na Slovensku se připojí a Piešťany, plánováno je celkem více než devadesát akcí – procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Organizátoři připravili též unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma.

Součástí programu budou workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru, přednášky zahraničních architektů a filmová přehlídka v pražském kině Světozor.

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury.

V roce 2013 se ve spolupráci s Francouzským institutem uskutečnil přednáškový cyklus Metamorfózy měst o současné francouzské architektuře s jejími předními tvůrci. V  roce 2014 proběhl prestižní cyklus přednášek o švýcarské architektuře Švýcarsko-česká inspirace, který byl doplněn pracovními skupinami s českými experty, workshopy a exkurzemi po současné architektuře České republice a Švýcarska. V rámci letošní série přednášek Architektky se na pozvání KRUHU v Praze představí významné české i zahraniční architektky, zakladatelky a kreativní ředitelky úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*