Šikmou věž zpřístupní schody, stavbu brzdí územní plán

  •  

Projekt na zpřístupnění šikmé věže kostela Nanebevzetí Panny Marie je hotový. S jeho podobou souhlasí památkáři i hasiči. Stavbu nového venkovního schodiště od architekta Martina Rajniše zatím však brzdí schvalování nového územního plánu.

„V tuto chvíli máme hotovo a nezbývá nám nic jiného než čekat na schválení nového územního plánu. V mezičase bychom se však rádi věnovali získání finančních prostředků na renovaci vnitřních prostor věže. Tu můžeme zahájit, pokud se k tomu rozhodneme, bez ohledu na délku projednávání nového územního plánu,“ řekla Kateřina Valešová, ředitelka Ústecké komunitní nadace.

Zároveň Ústecká komunitní společnost, která o znovuzpřístupnění usiluje, uzavřela první kolo veřejné sbírky. V něm se vybralo bezmála 600 tisíc korun. Schod si za dvacet pět tisíc korun „koupilo“ pětadvacet přispěvovatelů.

Komunitní nadace na začátku příštího roku vyhlásí novou veřejnou sbírku. Schod si lidé můžou „koupit“ stále.

Šikmá věž kostela Nanebevzetí Panny Marie se ve svých šedesáti metrech výšky odklání od vertikály o více než dva metry. Je nejšikmější věží v České republice i daleko za hranicemi okolních státu. Ke svému handicapu přišla za druhé světové války, po zásahu leteckou pumou se naklonila a praskla. Tehdy to vypadlo, že brzy spadne. Později ji ale Ústečané podepřeli dřevěnou konstrukcí a nakonec byla složitě zajištěna pomoci betonové injektáže do základů a železobetonového krunýře uvnitř věže.

Při bombardování spadla původní schodišťová přístavba, kterou se na věž chodilo, ta nebyla při rekonstrukci obnovena. Dnes je možné se na věž dostat jen krkolomnou cestou před podkroví chrámové lodě. Přestavbu věže navrhl v roce 1899 slavný architekt Josef Mocker, autor přestavby Karlštejna. Po bombardování pak staticky zajišťoval stavbu slavný konstruktér Bedřich Hacar, který je například navrhl dostavbu poškozeného kláštera v pražských Emauzích.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*