Tomková: Ústecké ANO je pro mě zklamáním

  •  

Před rokem se stala Yveta Tomková starostkou Neštěmic a Krásného Března a zároveň ústeckou radní za ANO 2011. Od červnového puče je nezávislou političkou a s ANO 2011 už nechce mít nic společného.

Kandidovala jste ve volbách za ANO 2011, nyní jste nezávislá, co říkáte na povolební vývoj?

Musím přiznat, že povolební vývoj v ústeckém ANO 2011 pro mě byl obrovským zklamáním. Před volbami jsme věděli, že chceme být jiní, konstruktivně spolupracovat a pracovat především pro lidi, ale opak byl pravdou. Už po pár týdnech skřípala uvnitř klubu zastupitelů komunikace.

Jak konkrétně skřípala?

Například s námi, coby starosty městských obvodů, nikdo z vedení města nemluvil o rozpočtu na letošní rok. Pro obvody, které žijí z dotací od magistrátu, je důležitá každá koruna. A my jsme byli najednou postaveni před to, že magistrát obvody zkrátí o pět procent na provozních výdajích. Obdobné to bylo i s pozicí čtvrtého náměstka. O tom, že by mělo mít ANO dalšího náměstka, se ti z nás, kteří nebyli součástí úzkého vedení města, dozvěděli z programu zastupitelstva. A očekávalo se, že budeme jako ovce zvedat ruce pro všechno, co úzká skupina zástupců ANO na magistrátu vymyslí. K tomu se přidala zákulisní vyjednávání, která měla za cíl zbavit se některých našich starostů, kteří nevyhovovali nikoli zástupcům ANO, ale koaličnímu partnerovi. To všechno se stalo v prvních třech čtyřech měsících po volbách. Stejné to bylo na magistrátě, i tam se připravovalo naše „odstranění“ a nabízely posty tehdejším opozičním zastupitelům.

ANO se v Ústí rozštěpilo, protože chtěla jedna část sesadit vlastní starosty?

Ano. V té době se ANO definitivně rozštěpilo na dva tábory. Komunikace byla velmi obtížná, téměř nemožná. Ti samí lidé, kteří o nás teď mluví jako o pučistech, připravovali celé jaro totéž. Takže jste jen předběhli to znepřátelené křídlo, které bylo ve vedení města. Nic takového jsme neplánovali, ale ano. V hnutí ANO chyběla komunikace, někteří z toho, jak vy říkáte znepřáteleného křídla, se jen chtěli finančně zajistit v různých dozorčích radách. Když se dnes podíváte, kdo usiloval nejprve o post čtvrtého náměstka, následně pozici jednatele AVE a teď sedí v dozorčí radě Severočeské vodárenské společnosti, zjistíte, že šlo jen o peníze, protože nikdo z nich odborníkem v dané oblasti není.

V dozorčí radě SVS sedí váš tehdejší spolustraník Pavel Štěpař…

Já osobně bych takovou funkci odmítla, neboť vím, že v této oblasti nejsem odborníkem a můj přínos zde by byl pro město nulový. Když to vezmu komplexně, jsem ráda, že již v hnutí ANO 2011 nepůsobím. Myslím, že každý občan, který má o své město skutečný zájem, by měl v komunálních volbách sázet především na lidi, kterým věří a od kterých ví, co může očekávat, neboť jen tito lidé vědí, co je skutečným problémem jejich města.

Když mluvíte o finančním prospěchu, o který některým šlo, jak vnímáte povolební komunikaci mezi Pavlem Dufkem a Martinem Matou o tom, že takzvaně „utřeli nudli“. Vás v té komunikaci také zmínili.

Ano, zmínili, což moc nechápu. Plat starosty je veřejně dostupný, přímo daný zákonem. V žádné dozorčí radě nepůsobím a ani nechci.


  •  

1 komentář z Tomková: Ústecké ANO je pro mě zklamáním

  1. Tomková: Ústecké ANO je pro mě zklamáním
    Svatoň: Nejste sama 🙁
    Svatá pravda, pánové Štěpař a Mata si z magistrátu udělaly dojnou krávu, pokus o další místo náměstka, snaha nacpat se do Technických služeb jako jednatel a koneckonců výlet do Číny taky není k zahození. Jaký přínos to pro Ústí mělo??? Místa obou jako ODBORNÍKŮ v dozorčích řadách radši nebudu komentovat!!! Držím palce, zůstaňte svá!!! 🙁

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*