Úspěšný lezec Jan Štípek hodnotí sezónu

•

Jedenáctiletý Ústečan Jan Štípek je závodní lezec. Pochází z Neštěmic a chodí do ZŠ Hluboká. Blíží se konec roku 2019 a letošní soutěžní sezóna skončila, jaký byl pátý rok mého závodění? „Jedním slovem prostě super. Rok 2019 byl zatím nejúspěšnějším rokem celé mé kariéry v lezení,“ hodnotí mladý lezec.

Začal bych Českým pohárem, který se skládal tradičně z lezení na obtížnost a letos poprvé přibyl i bouldering. Oba tyto poháry jsem vyhrál. Český pohár v boulderingu se konal ve městech – Jeseník, Žilina, Praha a Ostrava. Mé výsledky – 3x 1. místo a 1x 2. místo. Mám z toho krásný pocit. Bouldering mě baví, naplňuje a fascinuje. Lezení na obtížnost probíhalo ve městech – Olomouc, Zlín, Jablonec, Ostrava a Jeseník. V obtížnosti jsem bral 4x 1. místo a v Jeseníku jsem bohužel nestartoval.

Čím je tento rok krásný? Jednoznačně získáním titulu Mistr ČR a to hned třikrát – v říjnu v Ostravě – lezení na obtížnost, o 14 dní později opět Ostravě, ale tentokrát v boulderingu a v prosinci na nové rychlostní stěně v Ostravě – lezení na rychlost.

Další důležité závody v tomto roce: Petzen – jeden ze tří prestižních mezinárodních závodů, kam se sjelo více než 500 závodníků z 6 kategorií z Evropy i mimo ni. Získal jsem 1. místo v lezení na rychlost, 2. místo v boulderingu a 3. místo v lezení na obtížnost. Celkové umístění v trojboji – 2. místo.

Druhý závod se konal v Rakouském Imstu. Soutěžilo se v lezení na obtížnost a dorazilo 240 závodníků, což je maximální kapacita závodu, ve 2 kategorií. V Imstu jsem se umístil na 5. místě. Třetí závody v italském Arcu se letos nekonali díky konání mistrovství světa juniorů. Kromě výše zmíněných závodů jsem se účastnil mnoha závodů v Německu. Rád bych také zmínil i závod dospělých Hiss Maraton na skalách, kde jsme s kamarádem Lukášem Uhercem získali 2. místo. Posledním závodem, na který jsem velmi pyšný, je maraton dospělých na umělé stěně v Drážďanech – vylezli jsme s parťákem Lukášem Mokroluským 3 500 metrů za 6 hodin a brali jsme 1. místo.

Moje lezení není jen o závodech, ty jsou jen vrcholem mého tréninku. Trénuji na umělých stěnách, ale i na skalách. Letos jsme dokonce byli 3x na vícedenním soustředění na nejlepší stěně v Evropě, a to v rakouském Innsbrucku. Moji rodiče mi tento rok přizpůsobili i letní dovolenou, abych mohl trénovat na skalách a nevyšel ze cviku. Odjeli jsme společně s partou kamarádů do Chorvatska se zastávkou ve Slovinsku v lezecké oblasti Osp, kde jsme si parádně zalezli. Pokračovali jsme dál do Chorvatska, kde jsme u moře trávili deset dní, plné koupaní, ale i lezení nad vodou. Bylo to super.

Podzimní prázdniny jsem měl taky tréninkové. Tentokrát cílem naší výpravy bylo Slovinsko, kde jsem si vybral svůj projekt. Tím se stala cesta Corto, v lezecké oblasti Misja pec, o obtížnosti 8a. K jejímu pokoření chybělo málo, spadnul jsem 1 metr před topkou, a tak se tato cesta stala jasným cílem pro rok 2020.

Velmi si vážím důvěry mých sponzorů – Hudy, Rock Empire, Shybuj.cz, Makak a Statutární město Ústí nad Labem, bez jejichž podpory bych rozhodně nebyl tam, kde jsem.