Ústí bude mít čtyři náměstky. Přibude Štěpař z ANO

Pavel Štěpař má být čtvrtým náměstkem primátora. Foto: ANO 2011
  •  

Vedení města bobtná. Primátor Josef Zikmund (ANO) bude mít čtvrtého náměstka. Vedle Martina Hausenblase, Jany Bohuňkové (oba Pro!Ústí) a Martina Maty (ANO) přibude ještě zřejmě Pavel Štěpař (ANO).

Návrh koalice musí ještě schválit zastupitelstvo města 18.února. Na konci minulého volebního období měl primátor Vít Mandík (ČSSD) pouze jednoho náměstka.

Čtvrtý náměstek by měl kontrolovat investice, rozpočtovou kázeň a strategické plánování. „V rozpočtu máme celkem 576 milionů investic. Pokud vícepráce vystoupají o zákonných 20 procent, bude to dalších 100 milionů korun. Náměstek bude dohlížet, aby se to nestalo. Chceme finance účinně kontrolovat,“ uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová. Dodala, že po dobu působení tří náměstků už byly v průběhu prvních měsíců ušetřeny miliony. „Například se podařilo jednáním náměstka Martina Hausenblase s AVE podpisem dodatku pokrýt riziko dvojího výkladu smlouvy, které by mohlo znamenat další výdaje až ve výši 60 mil. Kč. Náměstku Martinu Matovi se jednáním s bankou podařilo snížit úrokovou sazbu a ušetřit tak 35 milionů za úroky a dalších 15 milionů Martin Mata vyjednal ve prospěch města při stanovení sankce od Ministerstva financí. Další milion korun bude ušetřen za odměny v komisích,“ zdůraznila Macová.

„Zkušenosti tří měsíců ukázaly, že pro město je nezbytné, aby v jeho vedení byl uvolněný radní s kompetencemi náměstka primátora. Ten by se měl věnovat úspěšnému dokončení projektů, schválených předchozí politickou reprezentací, které provázejí zděděné problémy. Například projektu Zanádraží a zejména rekonstrukci Plavecké haly na Klíši, která musí být hotová do konce roku 2015. V případě nedodržení termínu dokončení by městu hrozilo odebrání evropských dotací, respektive vyměření korekcí,“ uvádí v důvodové zprávě pro zastupitele primátor Zikmund.

Úspory na magistrátu měly ve svých programech všechny politické strany. „Rád bych viděl pana Štěpaře jako náměstka, protože právě tento resort je velmi stěžejní s ohledem na dopady pro město. Pak by měla koalice zvážit, zda potřebuje stejně nutně i ostatní náměstky. Nelze s každým dalším problémem jejich počet rozšiřovat. U některých konkrétní a hmatatelné výsledky zatím nevidím,“ řekl zastupitel Radim Bzura (TOP 09).

Proti zvolení nového náměstka se staví Ústecké fórum občanů (UFO). „Nepodpoříme tento návrh. Jsou to zbytečné výdaje,“ reagoval předseda hnutí Jiří Madar. Pozastavil se i nad důvodovou zprávou, kterou primátor předložil zastupitelům, podle které nový náměstek má kontrolovat investice. „Tuhle práci mají dělat úředníci a politici to jen kontrolují. Tak je to obvyklé. Čtyři náměstky primátora Ústí nikdy nemělo. To vypadá, že jim jde o funkce, přitom koaliční strany slibovaly voličům, že budou šetřit. Zatím jen rozhazují,“ dodal Madar.

„Bývalo zvykem, v minulých obdobích, bývali dva nebo tři náměstci 4 už je moc. Proti osobě pana Štěpaře nic nemám, ale rozhodně volbu 4 náměstka nepodpoříme. Na co dosud koalice sáhla, není nic z toho, co slibovala voličům. Jako například úspory,“ řekla Květoslava Čelišová (KSČM). „Slibovali, že ušetří peníze a zprůhlední státní správu, což rozhodně nedělají,“ podotkl její stranický kolega Pavel Vodseďálek.

Zastupitelstvo by mělo o volbě čtvrtého náměstka rozhodovat na svém jednání 18.února.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*