Už rok v nové budově aneb CPTO je splněný sen

  •  

Již je to rok, kdy byla zkolaudována nová budova univerzitního kampusu – Centrum přírodovědných a technických oborů (CPTO). Ačkoliv si ji díky virové pandemii téměř minimálně užili samotní studenti, pracovníci univerzity jsou moderní budovou doslova nadšeni.

V roce 2020, kdy oslavila Přírodovědecká fakulta UJEP svoje patnáctileté výročí vzniku, získala zároveň nové reprezentativní sídlo – budovu CPTO. Ta odpovídá současným moderním požadavkům vysokoškolské výuky, ale zejména je výjimečným místem pro rozvoj vědy, výzkumu a tvůrčí činnosti obecně.

„Nová budova CPTO je pro přírodovědeckou fakultu a současnou generaci našich akademiků cosi jako zhmotněný sen a nejkrásnější dárek k 15. výročí založení naší fakulty,“ vyjadřuje svoji spokojenost děkan Přírodovědecké fakulty Michal Varady.

Hotová stavba opěvované budovy však na sebe nechala dlouho čekat a neobešla se bez nesnází, které si všichni na univerzitě pamatují.

„Jsem hrdý na práci našich zaměstnanců, kteří desítky, možná stovky překážek dokázali v průběhu výstavby CPTO překonat, a vděčný našemu ministerstvu za pomoc,“ vzpomíná rektor Martin Balej. „Díky tomu je nová moderní budova exkluzivním prostorem pro výuku i vědeckou práci na aktuálně špičkové úrovni,“ doplňuje.

První úvahy a vize postavení nové budovy pro přírodovědeckou fakultu a fakultu životního prostředí vznikaly v roce 2010, stavba byla těmito fakultami převzata v roce 2020. „Byla to téměř desetiletá cesta, doprovázená řadou potíží a kompromisů. Přesto si myslím, že konečný výsledek stojí za to,“ komentuje Jaroslav Pavlík, proděkan pro vědu a výzkum a bývalý děkan Přírodovědecké fakulty UJEP.

Po červnové kolaudaci loňského roku následovalo rozsáhlé stěhování obou fakult do středu kampusu. Přírodovědecká fakulta opustila objekt v ulici České mládeže, který sdílela s pedagogickou fakultou, fakulta životního prostředí se stěhovala z budovy na Králově výšině.

„Kompletní stěhování fakulty je poměrně náročnou logistickou akcí. V té souvislosti jsem velmi rád, že se nám podařilo, i díky zapojení samotných studentů a zaměstnanců,“ říká o stěhování jeden z dalších proděkanů pro vnější a zahraniční vztahy Jan D. Bláha.

Centrum přírodovědných a technických oborů je nejsložitější a nejdražší stavbou, která byla doposud v univerzitním kampusu zbudována. Spojuje dohromady nejen dvě fakulty, přírodovědeckou a životního prostředí, ale také nabízí moderní sdílené laboratoře (chemie, biologie, pedologie, ekotoxikologie, fyziky, nanotechnologií, geografie, geoinformatiky a informatiky) či novou menzu.

„Sdílíme budovu CPTO s fakultou životního prostředí, kterou vnímáme jako sesterskou. To, že jsme lokalizováni v jednom prostoru, přispěje k využívání společných zdrojů, sdílení laboratoří i přístrojů, a k rozšíření počtu projektů, ze kterých budeme profitovat nejen my, ale zejména naši studenti,“ upozorňuje docent Varady.

Nová budova si díky pandemii koronaviru na plné obsazení akademiky, vědci a hlavně studenty téměř celý rok počkala. Rozvolňující vládní nařízení a zlepšující se epidemiologická situace v zemi však přináší v posledních dnech změny k lepšímu.

„Věřím, že nová budova CPTO zatraktivní naši fakultu hlavně pro studenty, vždyť co by byla fakulta bez studentů? Doufám, že její moderní prostory, krásné interiéry poslucháren, chodeb i laboratoří či špičkové přístroje sem přilákají další studenty, kteří budou chtít bádat a pokračovat v našich stopách,“ uzavírá děkan fakulty docent Varady.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*