V Neapoli nás zařízli!

  •  

„Náš zážitek ze soutěže v Neapoli byl opravdu silný. Ať už atmosférou velkých závodů v „balkánském stylu“ nebo doprovodný program s návštěvou Pompejí“, zahájil zprávu o vystoupení českých závodníků v karate, na ME Fudokanu , doprovázející ústecký trenér Patrik Zeman. Do Neapole vyjelo za ČR na 45 závodníků žákovských a dorosteneckých kategorií bojovat v kata, kata týmech , kumite a Enbu – sebeobranných cvičeních.

Startovali zde zejména balkánské státy Srbsko, Rumunsko (nejpočetnější výpravy, které průběžně udávaly slabým organizátorům pokyny ke způsobu vedení soutěže), Makedonie, Albánie, Chorvatsko a dále Turecko, Bělorusko, Izrael, Kypr a další. Za ústecké a lovosické středisko SKR Sport Union se na tuto soutěž nominovalo 12 závodníků. Šampionát v italské Neapoli ale měl několik negativních momentů, které zásadně ovlivnily výsledky celé české výpravy. Systém soutěže byl ohlášen až těsně před zahájením, kdy si nejpočetnější výpravy z Rumunska a Srbska stanovily aktuální pravidla.

Karate (v organizaci a rozhodování) jako by se vrátilo do dob minulých, které se českému a potažmo světovému karate WKF a EKF podařilo před dvaceti léty vymítit. Řeč je o špatné organizovanosti soutěže, pozdnímu a neférovému stanovení pravidel a zejména v neobjektivnosti rozhodčích. Znát to bylo zejména v rozhodování disciplíny kata, kde své závodníky rozhodovali, jako rozhodčí, nezřídka i jejich trenéři. V případě srbských závodnic a závodníků to bylo skoro pravidlem. Tady jsme opravdu narazili vždy na dva soupeře.

Závodníka a rozhodčí. Výsledkem této zkušenosti byly postupy maximálně do třetích kol soutěže(V.Tonar, M. Pavel, K. Nývltová, M. Jakoubek). „Nejsem zklamán z toho, že jsme nepřivezli medaile, ale ze skutečnosti, jak k tomu došlo. Rozhodčí na tomto šampionátu jsou ve stavu před rokem 1990.

Nebyli schopni objektivního rozhodování(na skutečnost stranění svým závodníkům doplatily i jiné výpravy)“, okomentoval výjezd závodníků ústecký šéftrenér a předseda českých rozhodčích J.Rajchert. „To by se u nás nestalo ani na nejnižších soutěžích, kde je výkon rozhodčích bedlivě střežen a kontrolován“, dodal. Pozitivním okamžikem pro touto zkušeností zklamaných malých závodníků byla následující zajímavá návštěva Pompejí nebo prohlídka činného supervulkánu.

„Musíme dostat nějaký velmi silný argument o změně v této organizaci (Fudokan), abychom příště vyjeli na takovouto jejich mezinárodní soutěž“, ukončil hodnocení italské peripetie Rajchert. Josef Rajchert


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*