V ústecké zoo uhynul tuleň Junior

  •  

Smutnou zprávu má ústecká zoologická zahrada. Uhynul jeden z tuleňů, kteří patří k atrakcím zoo.

Samec jménem Junior byl v Ústí od roku 2001. „Zdravotní komplikace začaly v polovině listopadu, kdy byly pozorovány první problémy s přijímáním potravy a změny v chování tuleního samce. Po konzultaci s veterinárními lékaři byl Junior převezen do veterinární ordinace na Střekov, kde bylo provedeno několik vyšetření a aplikovány léky podporující fungování střev,“ uvedla zooložka Ilona Pšenková.

Prognóza bohužel nebyla nijak příznivá. „Junior byl pro lepší kontrolu a manipulaci oddělen v zázemí pavilonu pro lachtany, kde byl pod neustálou kontrolou, byly mu pravidelně podávány léky, nitrožilní výživa a doplňovány tekutiny. I přes veškerou snahu zoologů, chovatelů a veterinárních lékařů se nepodařilo průběh onemocnění zvrátit, po téměř třech týdnech byl Juniorův úbytek váhy a sil tak markantní, že jsme se rozhodli z humánních důvodů přistoupit k euthanázii,“ dodala.

Následná pitva ukázala, že důvodem úhynu byla invaginace tedy vchlípení střev a jejich následná neprůchodnost. „V současné době jsou bohužel jakékoliv snahy o operativní zákroky a následnou rekonvalescenci velmi problematické. Vzhledem ke špatné reakci ploutvonožců na anestetika končí většina pokusů o chirurgické zákroky úhynem při celkové anestézii nebo v průběhu jejich probouzení,“ vysvětlila Jana Matoušková z veterinární kliniky Střekov, která se o Juniora po celou dobu starala.

Chov tuleňů v ústecké zoo se datuje k roku 2001, kdy ze Zoo Nordhorn přišel tehdy dvouletý Junior a tříletá samička Jenny. Po jejím úhynu v roce 2005 dorazila ze Zoo Odense roční samička Mary z dánské Zoo Odense a v roce 2013 doplnila skupinku dvouletá Zola z německé Zoo Karlsruhe. „V roce 2010 jsme zaznamenali obrovský úspěch – 23. července přišlo na svět první mládě tuleně obecného nejen v historii naší zoo, ale také v rámci českých a slovenských zoologických zahrad. Malá samička Jenty bohužel po třech měsících náhle uhynula, příčinou byl otok mozku, ale i tak jsme získali z odchovu tohoto druhu ploutvonožců cenné zkušenosti,“ řekla Věra Vrabcová, tisková mluvčí zoo.

Podle Ilony Pšenkové v současné době zoo vstoupila do jednání s Gerardem Meijerem ze ZOO Rhenen, vedoucím odborné komise pro ploutvonožce Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Věří, že Mary a Zola nezůstanou dlouho osamoceny a zoo získá dohledné době nového samce.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*