V Ústí se možná budou testovat auta bez řidiče

Samořiditelné auto společnosti Google. Foto: Grendelkhan
  •  

V ulicích Ústí nad Labem by se brzy mohla objevit auta, která nebude řídit člověk. Jde o jeden z výsledků spolupráce Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a společnosti Valeo na zpracování dat pro vývoj autonomního řízení.

O možnosti testovat samořiditelná auta v Ústí se mluvilo i na schůzce primátorky Věry Nechybové, ministra dopravy Dana Ťoka, zástupkyně zmocněnce vlády pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj Gabriely Nekolové, ředitele Inovačního centra Ústeckého kraje Tomáše Sivička a dalších aktérů. Pro testování aut bez řidiče se diskutovaly hned tři varianty – jako nejpravděpodobnější se momentálně jeví testování autonomního řízení v reálném provozu ve vymezené oblasti města Ústí nad Labem.

„V Česku by šlo o ojedinělý a pilotní projekt, který má výrazný nadregionální dopad. Inspiraci a zkušenosti už nyní můžeme brát ze Švýcarska, kde ve městě Sion testují dva minibusy,“ řekla primátorka Nechybová. Projekt vítá i kraj. Podle Hejtmana Oldřicha Bubeníčka má potenciál přilákat pozornost špičkových firem a expertů.

„Testování aut bez řidiče v našem kraji je pro region obrovskou příležitostí pro modernizaci ekonomiky. Proto jsme také tento záměr zařadili do Akčního plánu Strategie hospodářské restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, který bude v červnu letošního roku projednávat vláda,“ vysvětlila Gabriela Nekolová.

Pilotním projektem, který v Ústí nad Labem rozběhlo koncem února Inovační centrum Ústeckého kraje, je spolupráce na vývoji systémů autonomního řízení mezi globálním dodavatelem dílů a systémů pro automobilový průmysl společností Valeo a v regionu působícími univerzitami UJEP a ČVUT.

„Projekt v této fázi spočívá v anotování (popisování) videozáznamů z testovacích jízd vozidel vybavených systémy autonomního řízení. Znamená atraktivní pracovní zkušenost pro až 200 lidí, převážně studentů, a výhledově se může stát historicky nejvyšším smluvním výzkumem UJEP v řádu několika milionů. Naším cílem také je, aby vyústil v další navazující projekty v oblasti autonomního řízení naplňující naší vizi,“ uvedl Tomáš Siviček.

Příští týden se chystá na půdě ústeckého magistrátu další schůzka, a to již i se zástupci automobilek a dodavatelů technologií, kde se budou diskutovat jejich potřeby a technologické možnosti řešení testování aut bez řidiče přímo v Ústí nad Labem.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*