Vodíkem můžeme zajistit čistou dopravu mnoha měst

Foto: spolchemie.cz
  •  

Chemie je u nás třetím nejdůležitějším průmyslovým odvětvím. Zaměstnává přímo 130 tisíc lidí a další desetitisíce v přidružených odvětvích. Výroba má velkou přidanou hodnotu a roční tržby celého odvětví dosahují úctyhodných 600 miliard korun, říká o stavu a perspektivě oboru generální ředitel ústecké Spolchemie Ing. Daniel Tamchyna a dodává, že bez chemie by ani nebyl možný přechod k zelené Evropě a lepšímu životnímu prostředí.

Česko je ochromeno pandemií covid-19. Jak se epidemie dotýká provozu vaší firmy?

Již na samém počátku pandemie jsme připravili poměrně rozsáhlá opatření, která se teprve později zaváděla v ostatních firmách i na veřejnosti. Trvají bohužel dodnes. Patří mezi ně zavedení práce z domova, zákaz cest do ohrožených zemí, stejně jako povinná karanténa pro navrátivší se zaměstnance ze zahraničí. Zavedli jsme nadstandardní sanitaci prostor a zajistili také dostatek ochranných pomůcek pro zaměstnance, protože udržení výroby je klíčové.

Dokonce jste začali vyrábět dezinfekci.

Jako klíčový chemický podnik jsme ji při jejím akutním nedostatku opravdu začali krátkodobě vyrábět. Jednalo se o tisícovky litrů lihové dezinfekce Anticovid, které jsme nabídli a dodali zdarma či za výrobní náklady nejen ústeckému magistrátu, kraji, ale i jednotlivým obcím a městům v ústeckém regionu. Cítili jsme to jako naši povinnost pomoci. Co se týká její další výroby, tak si spíše přejeme, aby se prodávala v obvyklých množstvích od tradičních výrobců. Koronavirová krize ukázala i nezastupitelnost našeho vlastního chemického průmyslu. Jsme například jediným výrobcem chloru v celé zemi – bez něj se neobejde celá řada sanitačních i dezinfekčních prostředků. A při globální krizi je pak obzvlášť důležité mít vlastní výrobní kapacity pro tyto produkty, které mohou bez nadsázky zachraňovat životy.

Na pozici generálního ředitele Spolchemie jste nastoupil před šesti lety. Tehdy jste prohlásil, že chcete realizovat všechny připravené rozvojové projekty. Podařilo se vám to?

Do firmy jsem přišel v roce 2014 a s firmou to tehdy bylo opravdu nahnuté. S velkým nasazením se nám ale podařilo získat nové financování výroby, masivně modernizovat, a podnik tak nejen zachránit, ale nastartovat novou etapu rozvoje. Miliardové investice měly velký pozitivní dopad i na ekologii. Naše ekologická nová membránová elektrolýza dnes patří k těm vůbec nejmodernějším v Evropě a díky ní jsme přestali používat i rtuť ve výrobě.

Letos jste oslavili 164. výročí založení Spolchemie. Podnik postupně rostl do obrovských rozměrů jak v objemu produkce, exportu, tak i v počtu zaměstnanců. Jakou pozici má společnost v roce 2020?

Ústečáci i naši otcové-zakladatelé na nás mohou být po právu pyšní. Naše firma je jednou z nejdéle fungujících chemiček v Evropě a není divu, že na konci 19. století ve spojení s firmou Solvay prakticky ovládla chemický průmysl v tehdejším Rakousku-Uhersku. V uplynulých dvaceti letech jsme mocně investovali do navyšování kapacit a modernizace. Naposledy v roce 2017 jsme udělali odvážné rozhod-nutí o investici do membránové elektrolýzy, a stali se tak jediným výrobcem hydroxidu sodného a draselného v České republice. Pokud bych měl čtenářům zjednodušeně přiblížit, co se v našem areálu vlastně vyrábí, dá se to rozdělit do dvou okruhů. Prvním je výroba anorganických produktů – hydroxidů a chlorových derivátů. Druhou pak produkce syntetických pryskyřic, které vyrábíme na rozdíl od ostatních výrobců z obnovitelných surovin. Výhodou je, že celou řadu surovin si sami vyrábíme a také je v naší výrobě opět spotřebováváme. Ve zmíněných epoxidových pryskyřicích jsme třetí největší v Evropě. S pryskyřicemi se můžete setkat v ochranných a krycích nátěrech, v litých podlahách, v autoprůmyslu, ale i třeba ve větrných elektrárnách.

Chystáte projekt tzv. prekurzorů pro chladiva nové generace. Co si pod tím můžeme představit? Jaké budou přínosy a existují nějaká rizika?

Bez chladiv se neobejdou klimatizace v autech, chladicí a hasicí systémy, nadouvadla, izolační pěny a mnoho dalších výrobků. Problém je, že ty doposud vyráběné měly neblahé účinky na zemskou atmosféru. Jejich škodlivost byla tisíckrát až desettisíckrát větší než u oxidu uhličitého! Naši vlastní výzkumníci vymysleli tzv. prekurzory, které umožní vyrábět novou generaci chladiv. Ty budou k planetě i životnímu prostředí naprosto šetrné. Nejen naše firma, ale i celé Ústí nad Labem tak fakticky pomůžou ve zcela konkrétním opatření v celosvětovém boji proti klimatickým změnám. Jinak samotná výroba je samozřejmě naprosto bezpečná jak pro zaměstnance, tak i pro obyvatele.

V roce 1865 pracovalo ve Spolchemii pět set dělníků s průměrnou mzdou 70 krejcarů za den. Kolik zaměstnanců má firma dnes?

Máme kolem 830 zaměstnanců. Mají zajímavý a především stabilní příjem, mnoho benefitů a mohou se spolehnout na zázemí velkého spolehlivého zaměstnavatele, což je nejen v současné době rozhodně důležité. Poslední čtyři roky zvyšujeme mzdy pravidelně dvakrát ročně. Výsledkem je kumulovaný růst průměrné mzdy například u dělnických pozic za toto období o cca 29 %. Tím se oklikou vracím k perspektivě chemie. Mnoho firem v dnešní době propouští, omezuje náklady a podobně. My ne, naopak stále hledáme a přijímáme schopné pracovníky. Samozřejmě největší zájem máme o lidi s chemickým a technickým vzděláním jak středoškolským, tak vysokoškolským, ale uplatnění u nás najdou i šikovní lidé z dalších oborů. Dveře mají u nás otevřené i spolehliví a pracovití zájemci o méně kvalifikovanou manuální práci. Aktuální nabídku pracovních míst máme na našem specializovaném kariérním webu https://kariera.spolchemie.cz/

Spolchemie produkuje vodík, který je odpadní látkou při elektrolýze. Současně město Ústí nad Labem připravuje revoluční, ekologickou změnu v městské dopravě a chce, aby jeho autobusy jezdily na vodík. Je na obzoru trvalá a oboustranně výhodná spolupráce?

Vodík aktuálně využíváme jako zdroj výroby jednoho z našich polotovarů a také k ekologické výrobě topné páry. Jeho použití jako čistého bezemisního paliva pro autobusy MHD v Ústí je však určitě velice moderní a ekologický trend a přispěje k dalšímu omezení emisí z městské dopravy. Jsme opravdu rádi, že se můžeme tímto způsobem podílet na zlepšení kvality života v našem městě.

Spolchemie produkuje asi dvacet miliónů kubíků vodíku ročně. Bude to stačit i v případě úplného přechodu ústecké městské dopravy na vodík?

Toho není potřeba se opravdu vůbec bát. Množství, které produkujeme, by stačilo pro provoz městské dopravy několika velkých měst. Vodík jako bezemisní forma energie je nezvratným evropským trendem a do vývoje technologií na vodík plynou každoročně enormní prostředky. Technologie procházejí dramatickým vývojem. Vodík se používá jako klasické ekologické palivo např. ve spalovacích motorech, kde z výfuku jde čistá voda. Modernější je ale vyrábět z vodíku elektrickou energii a tu poté využít např. v elektromotorech aut, autobusů nebo i třeba lokomotiv. Tento moderní koncept tzv. palivových článků bude použit i v nových městských autobusech.

Vodík je ale vysoce hořlavý. Existují obavy o bezpečnost jeho provozu. Jak to s ním je?

Pokud se dodržují předpisy, je bezpečný. S trochou nadsázky můžeme říci, že právě kvůli hořlavosti a vysoké hustotě energie se vodík jako palivo využívá. Na druhou stranu vodík jako nejlehčí plyn se rychle rozptyluje do horních vrstev atmosféry, kde po naředění již není nebezpečný. Na rozdíl třeba od benzínu a nafty nemá na člověka toxické účinky a stejně tak při jeho hoření nevzniká oxid uhličitý ani jiné toxické zplodiny – z výfuku jde čistá voda. Experimenty navíc prokázaly daleko menší ničivé účinky na vozidlo i posádku v případě závady nádrže než u klasických pohonných hmot. Také technologie, které se ke skladování vodíku nyní používají, prošly dramatickým vývojem. Rizika jsou na úrovni klasické čerpací stanice.

Bez vzniku Spolchemie by Ústí nad Labem asi nebylo tak velkým městem, ale jeho obyvatelé neměli vždy k podniku úplně důvěru. Životní prostředí poškozovaly emise škodlivin z výroby, hodně se hovořilo o rtuti a dalších znečisťujících látkách…

Dlouhodobě se nám významně daří zlepšovat náš environmentální profil a nejsou to žádné prázdné fráze. Od roku 2009 jsme snížili emise do ovzduší o více než tři čtvrtiny. Nejvýraznějšího zlepšení se dočkaly parametry emisí oxidu síry, tuhých znečišťujících látek, ale i anorganických sloučenin a těžkých kovů – ty klesly prakticky k nule díky zastavení používání rtuti ve výrobě. Jsme také energeticky úspornější – i když jsme zvýšili výrobu, spotřeba energií od roku 2013 klesla více než o 20 procent. Intenzivně recyklujeme a chystáme řadu dalších projektů. Ať se již jedná o recyklaci soli, či omezení množství skladovaného chloru v našem areálu. Pokud bychom měli vyjádřit tyto investice v penězích, tak na ekologizaci výroby jsme vynaložili přes tři miliardy korun. Vedle toho samozřejmě úzce spolupracujeme s ústeckým magistrátem i krajem – zavedli jsme pravidelná bezpečnostní grémia, kde řešíme aktuální otázky z těchto oblastí.

Plní Spolchemie roli podniku se společenskou odpovědností? Podporujete některé ústecké aktivity a sponzorujete sport či kulturu?

S městem jsme doslova srostlí, jsme jeho součástí neuvěřitelných 164 let. Jsme také jedním z největších ústeckých zaměstnavatelů a s tím jde ruku v ruce i společenská zodpovědnost. Rozjeli jsme velmi úspěšný a zcela transparentní systém minigrantů, v němž si každý, kdo organizuje zajímavou akci, pomáhá dětem, potřebným či třeba sportuje, může zažádat o menší finanční příspěvek prostřednictvím našich webových stránek. Vedle toho podporujeme každoroční ústecký půlmaraton, otevíráme naši správní budovu veřejnosti a realizujeme řadu dalších aktivit. S městem i krajem se nám dobře spolupracuje. A letos budeme i hlavním partnerem Ústeckých Vánoc.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*