Výstava v muzeu představí českou architekturu mimo centra v letech 1990 až 2013

Zdroj: www.muzeumusti.cz
  •  

 

Ústecké muzeum zve zájemce na putovní výstavu Místa architektonického vz(d)oru. Česká architektura mimo centra 1990–2013. Výstava bude zahájena 7. dubna v 17:00 hodin a potrvá do 24. května. Do ústeckého muzea ji zapůjčila Galerie Jaroslava Fragnera v Praze.

Výstava představuje více než stovku architektonicky pozoruhodných staveb dokončených v letech 1990 až 2013 ve městech a obcích České republiky do 20 000 obyvatel. V drtivé většině jde o objekty sloužící širší veřejnosti nebo nacházející se na veřejných místech. Mezi autory, jejichž práce byly do projektu zahrnuty, lze najít vesměs známá jména, ač jdou napříč generacemi i přístupem k architektuře.

Rozptyl funkčního využití staveb, které pro výstavu vybral kurátor Petr Volf, je opravdu široký. Lze mezi nimi nalézt několik kaplí, rozhledny, muzea a galerie, školy, hotely a volnočasové areály, zdravotnická zařízení, továrny, památníky. Všechny vykazují rysy velmi kvalitní architektury.

„Místa v odlehlejších regionech zůstávají často nezaslouženě v jakémsi mediálním stínu, i když se v nich staví překvapivě dobře, a to i přesto, že se musí potýkat namnoze s nedostatkem finančních prostředků a soudobá architektura v nich dosud zdaleka není přijímána jako samozřejmost,“ vysvětluje autor koncepce projektu Petr Volf. Výstava je výlučná záběrem i koncentrací, ale i tím, že neopomíná vyzdvihnout investory. „Bez poučených stavebníků (a je lhostejno, jde-li o městskou či obecní samosprávu nebo o soukromníka, který vynakládá vlastní peníze), uvědomujících si zásadní význam spolupráce s architektem, se nic kloudného nepostaví,“ dodává Volf.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*