Za ekologickou inovaci získala Spolchemie ocenění Inovativní firma roku

  •  

Druhé místo v soutěži o nejvíce inovativní firmu roku 2023 získala ústecká Spolchemie – Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Ocenění si společnost odnesla za vývoj a zavedení inovativní technologie WaterTech pro čištění odpadních vod. „Úspěch v soutěži je dalším potvrzením toho, že jsme moderní společnost, která dbá na přírodu a životní prostředí a soustřeďuje se na udržitelnost jakožto nezbytný základ naší budoucí prosperity,” uvedl u této příležitosti generální ředitel Spolchemie Daniel Tamchyna.

Oceněná technologie snižuje zatížení odpadních vod moderním a udržitelným způsobem, spotřebovává čtyřikrát méně energie oproti konvenčním technologiím, šetří suroviny ve výrobě a snižuje tak v důsledku i emise skleníkových plynů. Čistička je schopna zrecyklovat solanku z odpadní vody v množství až 7 500 tun za rok, což odpovídá přibližně 300 kamionům soli. Sůl je vrácena zpět do výrobního procesu, což představuje významný prvek podpory tzv. cirkularity ve výrobě této tradiční a moderní české chemičky.

V souvislosti se zavedením nové technologie vznikl v areálu firmy navíc nový provoz, který vytvořil sedm nových pracovních míst. Technologie samotná využívá tzv. pokročilou techniku oxidace v kombinaci se speciální fyzikální sorpcí a spadá do ve světě preferovaného konceptu „Zero discharge“, kde se odpadní proudy jedné výroby upravují a přepracovávají tak, aby mohly být zpětně využity v další výrobě jako surovina. Unikátní technologie byla vyvinuta firemním oddělením Výzkumu a vývoje a má potenciál průmyslového využití i pro další firmy a subjekty, které upravují odpadní vody.

Soutěž o nejvíce inovativní firmu roku vyhlašuje Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) za podpory Ústeckého kraje, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Krajské hospodářské komory ÚK. Hlavní výhru si letos odnesla firma 2JCP s jejich návrhem a výrobou provozních částí pro Silyzer 300, průmyslový elektrolyzér pro výrobu zeleného vodíku. Cenu za třetí místo si převzala rovněž ústecká společnost Malfini za aplikaci robotického skladovacího systému v Ostravě.

Spolchemie ze skupiny Kaprain dlouhodobě kombinuje tradici s inovacemi. V současné době provozuje 80 % výroby na technologiích instalovaných po roce 2004. Investice do výzkumu a vývoje ji udržují v čele technologických trendů v chemickém průmyslu. S více než 150 odborníky ve třech výzkumných centrech firma neustále přináší inovativní řešení, což podtrhuje více než 80 patentů.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*