Za vodu dáme poprvé přes sto korun za kubík

  •  

Magickou hranici sto korun za kubík překročí v příštím roce cena vody v Ústí nad Labem. Cena vodného a stočného se během roku ale změní, protože v květnu klesne sazba DPH z 15 na 10 procent. „Koncový zákazník by měl pocítit, že voda bude o pět procent levnější. Proto jsme DPH snižovali. Ne aby skončilo v kapsách provozovatelů, ale aby skončilo v kapsách konečných uživatelů – našich občanů,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Lidé v Teplicích od ledna zaplatí za kubík vody 103,39 korun včetně DPH. Od 1. května 2020 klesne DPH na 10 procent, a proto vodaři vodné a stočné sníží na 98,91 Kč za jeden metr krychlový vody, tedy tisíc litrů.

„Tato částka se často redukuje na jediné číslo pod pojmem cena vody, ale je důležité si uvědomit, že se jedná vlastně o platbu za dvě služby. Přivést vodu z nádrže nebo vrtu do úpravny, pak z ní vyrobit vodu pitnou, tu rozvést do statisíců objektů, z nich pak odvést odpadní vodu, vyčistit ji a vypustit zpět do přírodního koloběhu je náročný a nákladný proces,“ vysvětluje generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.

Severočeská vodárenská společnost (SVS) je největší vodárenskou společností v České republice a zajišťuje zásobování pitnou vodou pro většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Akcionáři SVS je 458 měst a obcí.

„V našem regionu, kde žije spousta lidí s nízkými příjmy, je to příliš vysoká cena, kterou platíme za vodu. Severní Čechy nikdy netrpěly nedostatkem zásobáren vody, a proto té ceně nerozumím. Argument, že se ve zdražení promítají zejména investice do vodárenské soustavy, chápu, ale ty se plánují každý rok a přepokládám, že i v jiných regionech, kde lidé tolik za vodu neplatí. Doufám aspoň, že i město Ústí nad Labem bude zařazeno do plánu investic a oprav SVS a dočká se plného odkanalizování,“ řekla náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová.

Cena vody v regionu patří dlouhodobě mezi nejvyšší v celé republice. Hlavním důvodem jsou podle SVS masivní investice do modernizace a rozvoje infrastruktury. V letošním roce měla firma v plánu investice za 1,33 miliardy korun, dalších 338 milionů korun šlo do oprav.


  •  

1 komentář u Za vodu dáme poprvé přes sto korun za kubík

  1. Nechybová: „(…) je to příliš vysoká cena, kterou platíme za vodu (…) té ceně nerozumím“. Toto vyjádření mi přijde jako když Nechybová právě spadla z nebe, nebo spíše to jen tak prezentuje? Přeci se stačí podívat (nejen) do obchodního rejstříku, kdo společností SVS hýbe, kdo je tam „kápo“. A ostatně ona neví (i jako bývalá primátorka Ústí), kde je vina, že je Ústí dodnes zadlužené jako téměř žádné jiné stejně velké město?

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*