Záchrana mozaiky na Masarykově třídě pokračuje

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Na Masarykově třídě už vám možná brzo bude něco chybět. Ústecké muzeum totiž po dohodě s vlastníkem nemovitosti zahájilo ve čtvrtek 12. července práce na transferu mozaiky, která je umístěna na vnější zdi budovy, v místech u křižovatky před hotelem Clarion.

Vlastník nemovitosti v těchto místech plánuje zahájit stavební práce v nejbližší možné době, což je důvod pro její sejmutí. Vlastní práce provádějí konzervátoři muzea Jiří Belis a Jakub Doležel ve spolupráci s restaurátorkou akademickou malířkou Magdalenou Kracík Štorkánovou  a ve spolupráci s členy odborného spolku Art & Craft Mozaika.

Mozaika byla na tomto místě osazena jejím autorem Petrem Menšem ve spolupráci s architekty M. Johnovským a J. Zemanem v roce 1986 na jimi navržené budově nákupního centra. Abstrahující pohled na mapu tehdejšího Severočeského kraje s výraznou linií řeky Labe byl řadu let dominantním výtvarným prvkem této části centra města, bohužel již delší dobu docházelo k poškozování mozaiky.

Po sejmutí bude cca 35 m2 mozaiky uloženo v Muzeu města Ústí nad Labem. Jak uvedl ředitel muzea Václav Houfek: „Jsem přesvědčen, že je naší povinností udělat maximum pro záchranu a uchování tohoto významného díla. Zároveň věřím, že se v  budoucnu najde způsob, jak mozaiku Petra Menše vrátit veřejnosti.“

Autor mozaiky Petr Menš (*1943) studoval na VŠUP v atelieru Františka Muziky, sám v letech 1997-2013 působil jako pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Pro město Ústí nad Labem navrhl jeho současné logo, v roce 1987 vyhrál soutěž na oponu pro dnešní budovu Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem. Na přelomu let 2013 a 2014 se uskutečnila v Muzeu města Ústí nad Labem jeho rozsáhlá výstava.

Muzeum města Ústí nad Labem

  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*